COCKERSPANIELIT RY:N MEJÄKOE LIESJÄRVELLÄ 15.06.03  
       
    Cockerspanielit ry järjesti toista kertaa mejä-kokeen Liesjärvellä. Ylituomarina Virva Vuori ja toisena tuomarina Paul Vuori, vastaavana koetoimitsijana Päivi Niemi luotsaten koetoimikuntansa kanssa kokeen onnistuneesti läpi, ratamestarina Taisto Niemi, sihteerinä Annikki Ahlqvist-Tenhunen, sihteerin hommista emännäksi oli siirtynyt Anneli Tamminen, lettumestarina Raimo Savolainen, arpakauppiaana Pertti Tamminen ja arvonnan onnettarena neljä vuotias Taina Niemi.

Lauantaina, jälkientekopäivänä juhlimme Lopen kokeessa jäljestysvalion arvon saavuttanutta Pipsaa, Nightlane´s Lonely Hunter, täytekakun, kahvin ja kuplivaisen juoman kera, Onnea jäljestysparille Pipsalle & ohjaajalleen Taistolle! Kokeessa mukana oli myös tuore Ruotsin jäljestämisvalio Puppe, Breeze Firestone, Onnea myöskin tästä saavutuksesta Puppelle & ohjaajalleen Railille!

Koe oli siitä harvinainen, että aivan kuten edellisvuonnakin niin tänäkin vuonna kokeseen osallistui vain ja ainoastaan cockereita, kymmenestä kokeeseen osallistuneesta cockerista tuloksen saikin seitsemän, tulosta ilman jäivät avoimen luokan kolme koiraa. Kokeessa jaettiin avoimessa luokassa Nanan laulu kiertopalkinto. Nanan laulun sai vuodeksi haltuunsa cockerspanielinarttu "Tellu" Nightlane´s Stars Hunter.


Nanan Laulu kiertopalkinnon voittajat Nightlane´s Stars Hunter & Päivi Niemi

Paikkana Liesjärvi on erinomainen niin maastoiltaan, kuin luonnon kauniin rantamökinkin osalta, ranta tarjosikin koiruuksillemme myös mahdollisuuden uimataitojensa verestelyyn talven ja kylmähkön alkukesän jäljiltä. Lähes kaikki kokeeseen osallistujat olivat tuttuja jo vuosien takaa, siihen iloiseen porukkaan olikin hyvä tulla myös jäljestyspuolella aloittelevien Marika Virtasen ja punaisen cockeriuroksen Hessun, Leavenworth Az You Like It, vaikka kokeesta Hessulle ei tulosta tullutkaan sai niin Hessu, kuin emäntänsä, Marika hyvää opastusta tulevaa varten ja Marika palkittiinkin yhdessä Raili Savolaisen kanssa parhaan jäljen tekijöinä.



Arpajaisten "pääpalkinnoksi" Aarre Lampi oli lahjoittanut "konjakkipullon", saiko sitten se vai loputtomasti höpöttävä arpakauppiaamme porukan ostamaan kaikki myytävänä olleet sata arpaa, mutta ne joita jäi kaihertamaan arpakauppiaan voittama pääpalkinto voivat huokaista syvään helpotuksesta ja nauraa makeasti sillä hyvin teipatun pahvikotelon sisältä paljastui vain litra kraanavettä ja hyvin pienen pieni näytepullo konjakkia.


Liesjärven jälkiparit:

vas. Kati& Breeze Look At Me
Raili& Breeze Firestone
Taisto& Nightlane´s Lonely Hunter
Pertti& Nightlane´s Hungry Hunter
Kari& Nightlane´s Little John
Päivi& Nightlane´s Stars Hunter
Sari& Goatriver´s Anna Karenina
Maarit& Benchmark Matrix
Taru& Damirazin Bikku-Bimu
Marika& Leavenworth Az You Like It

Koetoimikunta kiittää lämpimästi maitten ja kiintopisteen omistajia Liesjärven metsästysseuraa ja Niemen perhettä. Kiitokset myös kaikille arpajaispalkintoja lahjoittaneille, suurimman osan arpajaispalkinnoista oli hankkinut Raimo Savolainen sekä erityiskiitokset Ilkka ja Eila Niemelle hirven lihasta, saimme syödäksemme maukasta keittoa. Toivottavasti taas ensivuonna Liesjärvellä tapaamme mejä-kokeen merkeissä!

Terveisin Liesjärven koetoimikunta

Kuvat: Anneli Tamminen

Mejäkisan tulokset löydät täältä: Mejätuloksia.
 
       
     
       
webmaster Kari Hjerppe
Copyright © 2003 - Cockerspanielit ry &  c b w e b d e s i g n