Helsingin kaupunki

LIIKUNTARAJOITTEISET JA MUUT ERITYISRYHMÄT

Aivohalvaantuneet



Linnut

Voimistelu

Kamppi Ke 10.15 - 11.00 N + M

Vesivoimistelu

Itäkeskus Ke 13.00 - 13.30 N +M
Kamppi Ke 11.30 - 12.00 N + M
Käpylä/Käpylinna Ti 11.00 -11.30 N + M
Käpylä/Käpylinna Ti 12.00 -12.30 N + M
Vuosaari Ke 11.00 - 11.30 N + M

Yhteistyökurssi
Keilailu

Urheilutalo
Helsinginkatu 25
Ti 10.00 - 11.00 N + M

Ohjaus Afasia- ja aivohalvausyhdistys ry.
Tiedustelut: Osmo Rytkölä 385 9241


Erityisryhmät

(henkilöt joilla on fyysisiä toimintarajoitteita)

Linnut

Vesivoimistelu

Itäkeskus Ti 13.30 - 14.00 N +M
Itäkeskus Ti 14.00 - 14.30 N +M
Vuosaari Pe 9.00 - 9.30 N + M
Yrjönkatu Ti 13.30 - 14.00 N + M

Kuntosali
Itäkeskus Ti 13.00 - 14.30 N + M
Itäkeskus Pe 13.00 - 14.30 N + M
Uimastadion Ke 10.00 - 11.00 N + M
Yrjönkatu Ke 11.00 - 12.00 N + M



Kehitysvammaiset

Ilmoittautuminen Kehitysvammatuki 57 ry.,
puh 6122 0022

Linnut

Aerobic

Kamppi To 18.00 - 18.45 N +M

Vesivoimistelukurssi
Itäkeskus Ti 18.10 - 19.00 N + M

Alkeisuimakoulu
Pirkkola To 10.30 - 19.15 5 - 10 vuotiaille

Kuntosali
Käpylä/Käpylinna To 10.00 - 11.00 N + M
Oulunkylä Ke 15.00 - 16.00 N + M
Pirkkola Ti 19.00 - 20.00 N + M

Yhteistyökurssit lapsille
Sherbone liikuntakurssi

Malmin sairaala,
Fysioterapian liikuntasali
Ma 18.00 - 18.45 yli 3-vuotiaille

Luistelukurssi
Pirkkolan
harjoitusjäähalli
Ti 18.00 - 19.00 7 - 16 vuotiaille

Yhteistyökurssit nuorille ja aikuisille
Flamenco

Kehitysvammatuen
ystävätupa
Joka toinen perjantai 18.00 - 19.00

Sähly
Ruoholahden
palloiluhalli
Su 12.00 - 13.00

Liikuntakerho
Malmi/Sosialialan
oppilaitos
Ke 18.00 - 19.00



Kuurot


Ilmoittautuminen Juha Sandelille 31.8 mennessä.
GSM-viesti 050-570 4412 (vain tekstiviesti),
FAX 09-580 3590

Linnut

Uimakoulut
Lapsille

Pirkkolan uimahalli Pe 17.45 - 18.15 Alkeet 4 - 6 vuotiaille
Pirkkolan uimahalli Pe 18.30 - 19.00 Alkeet yli 6 vuotiaille
Pirkkolan uimahalli Pe 19.00 - 19.30 Jatko yli 8 vuotiaille

Kuntosali
Nuorille ja aikuisille

Itäkeskuksen uimahalli Ma 18.00 - 19.39 N + M

Kuntosali
Senioreille

Itäkeskuksen uimahalli Ti 9.15 - 10.45 N + M
Uimastadion Ma 11.00 - 12.00 N + M

Vesivoimistelu

Itäkeskuksen uimahalli Ti 11.00 - 11.30 N + M


Reumasairaat



Linnut

Vesivoimistelu

Kamppi Ma 15.45 - 16.15 N +M
Kamppi Ti 14.15 - 14.45 N +M
Kamppi Ti 18.00 - 18.30 N +M
Käpylä/Käpylinna Ti 13.30 - 14.00 N +M
Käpylä/Käpylinna Ti 14.15 - 14.45 N +M
Käpylä/Käpylinna To 16.30 - 17.00 N +M
Käpylä/Käpylinna To 17.15 - 17.45 N +M
Itäkeskus Ma 10.00 - 10.30 N +M
Itäkeskus Ti 12.30 - 13.00 N +M
Vuosaari Ma 10.00 - 10.30 N +M
Vuosaari Ke 13.00 - 13.30 N +M
Siltamäki Ma 13.00 - 13.30 N +M

Voimistelu

Kamppi Ma 13.00 - 13.45 N +M

Kuntosali

Käpylä/Käpylinna To 13.00 - 14.00 N +M
Käpylä/Käpylinna To 14.00 - 15.00 N +M
Itäkeskus Ma 16.00 - 18.00 N +M Tuki- ja
liikuntaelinsairaille


MS- ja lihassairaat



Linnut

Vesivoimistelu

Siltamäki Ti 12.00 - 12.30 N +M
Siltamäki Pe 12.00 - 12.30 N +M
Vuosaari To 14.15 - 14.45 N +M

Kuntosali
Ohajaus: Tapanilan Erä ry. Tiedustelut p. 3507 0735
maksu 200 mk

Tapanilan urheilutalo Ke 11.00 - 12.15 N +M

Yhteistyökurssit
Ryhmäjumppa itämaiseen tapaan
Ohjaus: HUMS ry. Ilmoittautuminen alk 10.8 Terhi Bäckman
puh 040 - 720 3559

Käpylä/Käpylinna Pe 15.30 - 17.00 N +M


Liikuntarajoitteiset



Linnut

Vesivoimistelu

Kamppi To 15.30 - 16.15 N +M
Kontula Ma 14.15 - 14.45 N +M
Yrjönkatu Ma 15.00 - 15.30 N +M

Aerobic istuen

Käpylä/Käpylinna a 16.00 - 17.00 N +M

Yhteistyökurssit lapsille
Liikuntakerho (futuurikerho)
Ohjaus: Helsingin Invalidien Yhdistys ry.
Ilmoittautminen 27.8 mennessä Petra Pietikäinen
puh 09 - 809 4453 / 0400 - 565 5531

Helsingin
ammattikorkeakoulu
To 16.30 - 17.00 alle 10 vuotiaille
Helsingin
ammattikorkeakoulu
To 17.45 - 19.00 yli 10 vuotiaille

Luova tanssi
Ohjaus: Uudenmaan CP-yhdistys ry.
Ilmoittautuminen Sanna Kuusisto 09 - 272 6216

Malmin virkistyskeskus Ti 17.30 - 18.15 yli 5 vuotiaille
Malmin virkistyskeskus Ti 18.30 - 19.15 yli 10 vuotiaille

Aikuiset ja nuoret
Pyörätuolitanssi
Ohjaus: Helsingin Invalidien Yhdistys ry.
tiedustelut Aila Lindroos 09 - 222 4823

Liikuntamylly/Aerobic-sali Ti 17.00 - 19.00 N +M

Istuma Flamenco
Ohjaus: Helsingin Invalidien Yhdistys ry.
tiedustelut Synnevö Huhtala
09 - 345 5351 / 040 - 505 3655

Liikuntamylly Ke 17.00 - 20.00 N +M      6.9 - 31.12


Mielenterveysryhmät



Linnut

Vesivoimistelu
Ilmoittautuminen toimintaterapian kautta.

Kamppi Ma 15.00 - 15.30 N +M
Kontula Ma 14.15 - 14.45 N +M
Yrjönkatu To 12.00 -12.30 N +M

Kuntosali
Ilmoittautuminen toimintaterapian kautta.

Kontula Ke 14.00 - 15.00 N +M
Malmi Ke 14.30 - 15.30 N +M
Uimasadion 13.9 alkaen Ke 11.00 - 12.00 N +M
Uimasadion 13.9 alkaen To 14.00 - 15.00 N +M
Oulunkylä Ma 15.00 - 16.00 N +M
Oulunkylä Ti 13.00 - 14.00 N +M
Pirkkola Ke 13.00 - 14.00 N +M

Voimistelu
Ilmoittautuminen mielenterveystoimistojen toimintaterapian kautta.

Töölö / stadion itäsivu To 11.15 - 12.00 N +M


Poliosairaat



Linnut

Vesivoimistelu

Käpylä/Käpylinna Ti 18.00 - 18.30 N +M
Käpylä/Käpylinna Ke 11.30 - 12.00 N +M


Sydänsairaat



Linnut

Voimistelu

Kamppi Ke 9.30 - 10.15 N +M


Näkövammaiset



Linnut

Keilailu
Ohjaus Helsingin ja Uudenmaan Näkövammaiset ry.
Tiedustelut: Hannele Pöysti 3960 4693.

Helsingin urheilutalo Ke 14.00 - 15.00 N +M

Kuntosali
Ohjaus Helsingin ja Uudenmaan Näkövammaiset ry.
Tiedustelut: Hannele Pöysti 3960 4693.

Näkövammaisten keskusliitto ry:n
kuntosali
Ti 18.00 - 20.00 N +M
Näkövammaisten keskusliitto ry:n
kuntosali
To 18.00 - 20.00 N +M


MBD



Linnut

Lasten liikunta- ja palloilukerho
Ohjaus: Pääkaupunkiseudun MBD-yhdistys ry.
Ilmoittautuminen: iltaisin Nina Söderling 877 7585.

Stadion/Itäsivu palloilusali To 18.00 - 19.00 10-18 vuotiaat


Muu toiminta



Linnut

Erityisuimakoulut
Jako ryhmiin vamman tai taidon mukaan. Oma avustaja mukaan
Ohjaus: Uudenmaan CP-yhdistys ry.
Ilmoittautuminen: Päivi Mikkonen iltaisin 757 0257

Ruskeasuon koulu Ma 18.00 - 19.00, alkeet 5 - 18 vuotiaille
Ruskeasuon koulu Ma 19.00 - 20.00, alkeet 5 - 18 vuotiaille
Ruskeasuon koulu Pe 18.00 - 19.30, alkeet 5 - 18 vuotiaille

Erityisuimakoulut
Jako ryhmiin vamman tai taidon mukaan. Oma avustaja mukaan
Ohjaus: Uudenmaan CP-yhdistys ry.
Ilmoittautuminen: Paula Lähdekallio 050-341 4453

Jakomäen uimahalli La 9.00 - 10.00, jatko 10 - 20 vuotiaille
Jakomäen uimahalli La 10.00 - 11.00, jatko 10 - 20 vuotiaille
Jakomäen uimahalli La 11.00 - 12.00, jatko 10 - 20 vuotiaille
Jakomäen uimahalli La 12.00 13.00, jatko 10 - 20 vuotiaille

Erityisuimakoulut autisteille
Oma avustaja mukaan
Ilmoittautuminen Kirsi Laitinen 387 2670 / 050-364 2028

Käpylä/Käpylinna La 13.00 - 14.00, 6 -10 vuotiaille

Keilailu autisteille
Ohjaus Helsingin Autismiyhdistys ry.
ilmoittautuminen paikan päällä.

Keilahalli Ruusulankatu 3 - 5 Ma 17.30 - 18.30 nuorille ja aikuisille


Lisäksi yhteistyökursseja
seuraavissa liikuntalajeissa



Linnut

Sähköpyöräsalibandy

Ohjaus Helsingin seudun lihastautiyhdistys ry. Tiedustelut: Jorma Lehmus 0400 - 774 200.

Pyörätuolirugby

Ohjaus: Roosters ry. Tiedustelut : Petri Linna 754 3137.

Itsenäinen harjoittelu omatoimisesti tai
avustajan kanssa altaassa tai kuntosalissa

Käpylä
Maksu 100 mk
Pe 10.00 15.30 altalla ja kuntosalissa
Itäkeskus
Maksu 100 mk /
erityisuimakortti
Ti 14.30 - 15.30 opetusaltaalla

Erityisuimakortin lunastaneilla on uintivuorot
seuraavasti:

Keskusta/Yrjönkatu (Iso alllas) Su 8.00 - 10.00 M
Keskusta/Yrjönkatu (Iso alllas) Su 10.00 - 12.00 N



Takaisin 3R:n kotisivulle