Jäsenet / Members:

E-mail kaikille jäsenille / E-mail to all members -->
Tapio Antikainen
        SPS; makroperhoset, sudenkorennot
        ? Tampere

Arto Avanto
        SPS; perhoset, valokuvaus
        Raitakuja 3, 21250 MASKU
        0500 536 636; arto.avanto@saunalahti.fi

Janne Castrén 
        perhoset
        Kauppiaskatu 18 B 4, 20100 TURKU
        (02)251 0528

Tom Clayhills
        SHS, HHY; kovakuoriaiset
        Tennbyntie 33-35 B 4, 21600 PARAINEN
        (02)458 4610

Jari Finneman
        SPS, Tanskan HTS; makroperhoset
        2410 Dehart Farm Roaf Glencoe, MO 63038 U.S.A.
        jari.finneman(at)@pfizer.com
	636 273-0096

Christer Glader
        SPS; makroperhoset
        Piiparinpolku 15 B 71, 20360 TURKU
       (02)238 7809 cglader@abo.fi

Antti Haarto (puheenjohtaja)
        SPS, SHS; kärpäset,(makroperhoset) 
        Kaukonpuistontie 43, 23120 MIETOINEN
        040 510 8594 ahaarto@gmail.com

Hannu Hautakorpi

	Hannu Hautakorpi
        Makroperhoset
        Turku, hannuhsata@gmail.com


Mikko Holvitie
	SPS; makroperhoset
	Simonkylä, 21650 Lillandet mikko.holvitie@jippii.fi


Esa Hyvärinen
        makroperhoset
        Porarintie 8, 20320 TURKU  eshyvari@gmail.com

Ismo Hyvärinen
        SPS; perhoset
        Mertatie 1A 21100 Naantali
        040-5797187  ismo.hyvarinen@wartsila.com   

Jouko Jaakkola
       
        
        040-5474384  umjaakko@utu.fi   


Kyösti Johansson
	  kovakuoriaiset
        Västäräkinpolku 4 A 8, 20610 TURKU
        (02)244 4025

Janne Jokinen
        SPS; makroperhoset
        Itäinen pitkäkatu 20 C 62, 20520 TURKU
        0500 784111 janne.jokinen@janthe.inet.fi

Anssi Junnila
        makroperhoset, ym.
        Ratakatu 6 as 4
        20100 TURKU
        (02)231 6654 ansjunn@sci.fi  

Reijo Jussila
        SPS, SHS, HHY; loispistiäiset
        Krouvintie 92, 21330 PAATTINEN
        (02)257 0461, 050 590 7634; reijo.jussila@utu.fi

Jari Kaitila
        SPS; perhoset
        Kannuskuja 8 D 37, 01200 VANTAA
        (09)876 9406, t. 09-4772310

Jussi Kanervo
        makroperhoset ja -toukat, jäytiäiset
        Linnunpääntie 3 F 81, 20880 TURKU
        (02)235 0252, 045 263 6170 

Ari Karhilahti
        SPS; makroperhoset
        Leipurinkuja 2, 21280 RAISIO
        (02)438 2323, t. (02)333 5775; ari.karhilahti@utu.fi

Jani Karhu
        SPS; makroperhoset
        Lumikonkatu 6E 149, 20240 TURKU
        040 560 1923; Jani.Karhu@pp.inet.fi

Kari Karhu
        HHY; muurahaiset
        Murkionkatu 18 E 42, 20740 TURKU
        0400 973 455 ; kari.karhu@biodata.fi

Aki Kaunisto
        SPS; makroperhoset
        Tiilentekijänkatu 4a A11, 20810 TURKU
        040 5480236 a.kaunisto@gmail.com

Matti Kohonen
	papelonsaari@gmail.com


Teemu Klemetti
        SPS; makroperhoset
        IMATRA
        040 583 3517

Seppo Koponen
        SHS, HHY; hämähäkit, perhoset, ...
        It.Pitkäkatu 54 B 19, 20700 TURKU
        t. (02)333 5776; seppo.koponen@utu.fi

Seppo Kotiranta
        SPS; perhoset
	Vähäheikkiläntie 19, 20810 Turku
        
         040-5084231; seppo.kotiranta@pp.inet.fi


Juha Kuivala
        SPS; makroperhoset
        Turunmaankatu 3 B 20, 20740 TURKU
        (02)242 1440 

Henri Kumlander
        SPS; makroperhoset
        Lähteenmäentie 25, 21290 RUSKO
        040 7265 306 euthrix@suomi24.fi

Tanja Kyykkä
        Ivalo?
        0400 666 849 tanja.kyykka@utu.fi


Eetu Laaksonen
        SPS; makroperhoset
        Nousiainen
        040 5538804 mikko@lamirak.fi

Esko Lahtinen
        makroperhoset
        Kalevanpojantie 14 a 9, 23800 LAITILA
        (02)850 6223 

Unto Laine
        SPS; makroperhoset
        Itäinen Pitkäkatu 18 D 89, 20520 TURKU
        (02)233 3127 

Matti Landvik
        SHS, kovakuoriaiset, ym.
        Hämeenkatu 7 D 11
	  15110 LAHTI
        050 541 7968 landvik@edu.lahti.fi

Otto Lehikoinen
	makrolepidoptera
	Tammitie 23 as 3,20540 Turku
	050-465 7535otanle@hotmail.com

Antti Lehtinen
        SPS; makroperhoset
        It. Pitkäkatu 37 A 12, 20700 TURKU
        (02)232 3741, 0400 874 724 anttiale@gmail.com

Pekka T. Lehtinen
        hämähäkit, punkit, ym.
        Metsätie 3, 21620 KUUSISTO
        t. (02)333 5773 pekka.lehtinen@utu.fi

Kari Lehto
        makroperhoset
        Husontie 274, 21530 PAIMIO
        049 826 880 


Janne Liikanen
	SPS; perhoset
	Kaarnamäentie 146, 27510
	050 322 3563 janne.liikanen@eura.fi


Rauno E. Linnavuori
        HHY, SHS; luteet, kaskaat
        21220 RAISIO
        (02)230 7246, (02)438 2701 


Sami Mantere
        makroperhoset, valokuvaus
        Katteluksenkatu 4 A 36, 20610 TURKU
        050 553 8015 samantere@gmail.com


Johanna Mara
        SPS; perhoset
        Piiparinpolku 15 B 71, 20360 Turku
        (02)238 7809 jmara@abo.fi

Matti Mikkola
        makroperhoset
        Jaanintie 30 B 50, 20540 TURKU
        040 841 3642 matti.mikkola@saunalahti.fi

Veli-Matti Mukkala (sihteeri)
        SPS, SHS; kovakuoriaiset, ym.
        Suovillank. 1 as 6, 20780 KAARINA
        040 508 7105 veli-matti.mukkala@perkinelmer.com


Tomi Mutanen
        SPS; perhoset
        Olkakirveenkatu 15, 24130 Salo
        tomijasalla@gmail.com

Reijo Myyrä
        makroperhoset
        Haltiantie 157, 31450 HÄNTÄLÄ
        040 5800150 


Jari Männikkö
                
        040-7625410 jaskaoh1jm@gmail.com


Matti Naukkarinen
        muurahaiset
        Kustavintie 9 H 69, 20320 TURKU
        (02)239 2848 

Kari Niiranen
        kovakuoriaiset
        Nousiaistentie 14, 20360 VAHTO
        (02)439 9177 matnau@utu.fi

Jouko Nurminen
        SPS; makroperhoset
        Alastuvankatu 1, 24240 SALO
        (02)731 5808, 040 484 2365; jouko.nurminen1@luukku.com

Mikko Ollikainen
        SPS, SHS; makroperhoset
        Västäräkin polku 3 C 84, 20610 TURKU
        (02)253 1140 ollikainenmikko@yahoo.com

Mika Rahko
	Makroperhoset
	Haapamäntie 10, 21140 Rymättylä
	050 587 6505 mika.rahko@lsab.fi


Kalle Rainio
        myrkkypistiäiset
        Sirkkalankatu 35 b 30, 20700 TURKU
        (02)251 8408, 050 585 0547 krainio@gmail.com

Markus Rantala

	SPS; Perhoset
	Kajavankatu 5 b 60, 04230 Kerava
	perhosmaailma@luukku.com

Ari Rantanen
        SPS; makroperhoset
        Santalankuja 6, 20320 TURKU
        0400 737 542
	rappe.rantanen@gmail.com
	

Markku Rantanen
        SPS; makroperhoset
        Katriinaperintie 7-9 as 4, 03100 NUMMELA
        GSM 050 511 4174,(09) 2243 5070,

Petri Rautio
        SPS; makroperhoset
        Kreetankatu 5 A 4, 20320 TURKU
        040 503 1244 

Veikko Rinne
        SHS, SPS; luteet,    kaskaat, suorasiipiset ym.
        (työ) Eläinmuseo, 20014 Turun yliopisto
         t.02-333 5774 veikko.rinne@utu.fi

Kai Ruohomäki
        SPS; makroperhoset
        Jaakkolankatu 7 21120 RAISIO
        (02)436 7087 kairuo@utu.fi 

Tomi Saarinen
        SPS, SHS; perhoset
        Aura
        040 563 1713 

Teemu Santonen
        makroperhoset
        Garpintie 7 B 49 23800 LAITILA
	  050 352 7683


Jouni Sorvari
	SHS; muurahaiset, ampiaiset
	Henrikinkatu 1 a 23, 20500 Turku
	044 333 7375 jousor@utu.fi

Olli Suominen 
	
	Salo
	040 5569515 olli.suominen@ebaana.net

Ilari E. Sääksjärvi
        SHS; loispistiäiset
        Väinöläntie 25, 21100 NAANTALI
        (02)435 1159, 040 546 0976; ileesa@utu.fi

Harri Takanen
        SPS; makroperhoset
        Hyvättyläntie 16 A 3, 21420 LIETO
        (02)487 7657, 050 552 3504;  harritakanen1@gmail.com

Reijo Teriaho
        SPS; mikroperhoset
        Ruiskatu 6 C 104, 20720 TURKU
        040 575 2836reijo.teriaho@outlook.com

Anssi Teräs:
  	 SHS,HHY,SPS; makroperhoset
         Vanhanunnantie 425 B, 20660 Littoinen
   	 050-3226025;  anante@utu.fi

Jouni Tittonen:
	SPS:n jäsen, makroperhoset
	Inkerinkatu 16 C 17, 24100 Salo
	040-5315614  jtittonen@gmail.com


Timo Tolonen:
	Pelliläntie 1 as. 4, 31600 Jokioinen
	timo.tolonen@mtt.fi

Rainer Ulenius
        makroperhoset
        Ankkurikylänk. 21 C 29, 20240 TURKU
        (02)240 2162 

Petri Vainio
	makroperhoset
	Vähähuhkonkatu 6
	20540 TURKU, Finland
	040 836 3413 petri.vainio@fimnet.fi

Kai Vaitinen
        SPS; makroperhoset
        Koukkarinkatu 2 B 29, 206100 TURKU
        050 4357337 kai.vaitinen@gmail.com


Albert Vallunen
        SPS; makroperhoset
        Miiaistentie 235, 21230 LEMU
        (02)431 4959


Juha Varrela
	Perhoset
	Ylännekatu 25, 20540 Turku
	040-580 4898 juha.varrela@utu.fi

 
Pasi Virta
        makroperhoset
        Havulinnantie 4, 20660 Littoinen, Lieto
        050-305 2498 pasi.virta@utu.fi

Kai Winqvist
        SPS; käråset, perhoset
        Kastuntie 45 D36, 20300 TURKU
        050 301 5422


Erns Westerholm
	Perhoset
	040 5590768, (02) 421208 ernst.westerlund@kitnet.fi


Jukka Suhonen
	sudenkorennot, tutkimus
	Juhaninkuja 8 G, 21200 Raisio
	050 560 6958 juksuh@utu.fi


Vähä-Sullo Kai
	SPS; Perhoset
	Hyvättyläntie 5 as 11, 21420 Lieto
	050-5362133

Magnus Östman
        SPS; perhoset, ym.
        Kerttulinkatu 16 b A13, 20500 TURKU
        (02)237 5068