ansioluettelo :: Kirsi Tiittanen  
         
       
    Kirsi Tiittanen
 
         
       
    kuvataiteilija taidegraafikko taidemaalari valokuvataiteilija  
    Syntynyt 1959, Äänekoski  
      puhelin +358 40 5143141  
    emailsähköposti: kirsi.tiittanen@saunalahti.fi  
       
       
       
    T a i d e o p i n n o t / täydennyskoulutus  
       
    2006 Kuvataideakatemian promootio, promotoitu kuvataiteilija
2002 Satakunnan ammattikorkeakoulu, vaihtuvan kuvataideterapian opintojakso, ammatillinen täydennyskoulutus
1999-2002 Digitaalinen kuvankäsittely ja videoeditointi, MUU ry
1990-1998 Kuvataideakatemia, taidegrafiikan ja valokuvauksen laitos, erikoistumisopinnot
1983-1984 Suomen Taideakatemian koulu, taidegrafiikan laitos jatko-opiskelustipendi
1979-1983 Suomen Taideakatemian koulu, maalauslinja
1976-1979 Savonlinnan taidelukio
 
       
    Y k s i t y i s n ä y t t e l y t / T e o k s i a e s i l l ä  
      2006 Galleria Aarni,WeeGee,Espoo
2003 Galleria Aarni, WeGee,Espoo
2001 Hoikkas-sali, Keitele Jazz -kutsunäyttely, Äänekoski
 Huone X, Nykytaiteen museo Kiasma, Helsinki
2000 Galleria Aarni,WeeGee,kutsunäyttely, Espoo
1999 Galleria G,lumottu tiemSTG: n kutsunäyttely Helsinki
1998 Kirjastogalleria,kutsunäyttely, Nurmijärvi
1997 Galleria Vallmogård, Kauniainen
1995 tm•galleria, Helsinki
1992 Studio G, Helsinki
1991 Taidegraafikot galleria, Helsinki
 Suomen Paperitaidegalleria, Kuusankoski
1989 EKT-galleria, Espoo
1988 Taidegraafikot galleria, Helsinki
1987 tm•galleria, Helsinki
1986 Taiteilijaseuran galleria, Jyväskylä
1983 Kutsunäyttely, Hoikkas-sali, Äänekoski

R y h m ä n ä y t t e l y t / k o t i m a i s e t

2007 Gloria,Laaja-Art, Äänekoski
2006 Muistojen paikat, Laaja–Art, Äänekoski
 Ekon från Öst, Voipaalan taidekeskus
2005 Kaikuja idästä, Kivimakasiini, Kisko
2004 Näkemisen virta – Itämaisuus suomalaisessa nykytaiteessa, Amos Andersonin taidemuseo, Helsinki
Espoon Taidemuseo / Galleria Otso
2003 Purnu, Orivesi
 Terassi, Galleria Aarni, Espoo
 Both Sides, 4 suomalaista ja 3 japanilaista taiteilijaa
2001 Pieni – Suuri – Pieni, Suomen Taidegraafikot ry:n 70-vuotisjuhlanäyttely, Helsingin Taidehalli
 Vesi, Espoon kuvataiteilijoiden kesänäyttely, Galleria Aarni,  Espoo Kesämix, Helsigin Taiteilijaseuran kesänäyttely, Galleria Katariina, Helsinki
2000 Peilikuvia, UPM kokoelma, Galleria Otso, Espoo
 Eläin, Galleria Aarni, Espoo
 Potpuuri, Pirkanpohjan taidekeskus, Suomen kuvataidejärjestöjen liiton kutsunäyttely, Ähtäri
 Mini, Helsingin Taiteilijaseuran kesänäyttely, Galleria Katariina, Helsinki
1999 Leikkiä ja taidetta, Galleria Otso, Espoo
 Espoon kuvataiteilijat 30 vuotta, Jorvin sairaala, Espoo
Sänky – Säng – Bed, Galleria Otso, Espoo
 Koti särkyneelle mielelle, linnunpönttönäyttely, Nykytaiteen museo Kiasma, Helsinki
 Kasvi, WeeGee-galleria, Espoo
 Galleria Koivulinna, Pukkila
 Luontopolku – Nature Path, Villa Elfvik, Espoo
1998 Peilikuvia, UPM Kymmenen kokoelma, Suomenlinnan Rantakasarmi, Helsinki
 Välisiä yhteyksiä, Vantaan taidemuseo
1997 Henkilökohtaista, Mäntän 3. kuvataideviikot
 Barbie®Art, Argos-halli,Oy Stockmann Ab, Helsinki
1996 Paperipeili, Taidekeskus Retretti, Punkaharju ;  Sinebrychoffin taidemuseo, Helsinki (kutsunäyttely)
 Paperiklangi, Galleria Otso, Espoo
1995 Galleria Kapriisi, Kuopio (Eeva–Liisa Isomaan kanssa)
1994 Grafiris-ryhmä, Galleria G, Helsinki
 XL-taidemessut, Turku Depute on Paper, Porvoon Taidehalli (kutsunäyttely) 
1993 Paperilla paperista, Etelä-Karjalan taidemuseo, Lappeenranta
 Galleria Grafiart, Turku Happoa eli grafiikan salattu elämä,  Helsingin kaupungin taidemuseo, Suomen Taidegraafikoiden kutsunäyttely
1992 Espoon kulttuurikeskuksen galleria (Veijo Ulmasen kanssa)
 Maila Talvio Salonki, Hartola (kutsunäyttely)
1991 Paperin kunnia, Suomen Taidegraafikoiden 60-vuotisjuhlanäyttely (kutsuttuna), Helsingin Taidehalli
 Paketti, Galleria Agora, Helsinki
 Small Works, Galleria D'arte, Helsinki
 Maila Talvio Salonki, Hartola (kutsunäyttely)
 Keuruun taidemuseo (kutsunäyttely)
 Savonlinnan taidemuseo (kutsunäyttely)
1990 Päiväkirja, Wäinö Aaltosen museo, Turku (kutsunäyttely)   Galleria Sirius, Jyväskylä (Päivi Lempisen kanssa)
 Espo 2, Galleria Otso, Espoo
 3 × 4 -ryhmä, Helsingin Taidehalli
1989 Keuruun taidemuseo (kutsunäyttely) 
 Päiväkirja, Kluuvin galleria, Helsinki (kutsunäyttely) Grafiris-ryhmä, Pihagalleria, Lahti 
 Ässä-galleria, Helsinki (kutsunäyttely)
1988 Suomenselän järvipuoli, Helsingin Taidehalli 
Kuopion taidemuseo  Joensuun taidemuseo  Alvar Aalto -museo, Jyväskylä 
 Maila Talvio Salonki, Hartola
 Savonlinnan Taidelukio 20 vuotta, Savonlinnan taidemuseo (kutsunäyttely)
 Art Minor, Naantali (kutsunäyttely) 
 Grafiris–ryhmä, Galleria Impressio, Helsinki, kutsunäyttely
1987 Grafiris-ryhmä, Porvoon Taidehalli 
 Galleria Otso, Espoo Espoon kuvataiteilijat,
 Oulun Taidemuseo (kutsunäyttely) 
 Kilo 2, Finale, Espoo
1986 Kemin Taidemuseo Kultturelli, Joensuu
 Grafiris-ryhmä, Galleria Katariina,
 Helsinki Punainen Paja,
 Viitasaari Kuuntelua,
 Skatta-ryhmä, Helsingin Taidehalli (kutsunäyttely)
 Suomi Nürnbergissä, Amos Andersonin taidemuseo
1985 Keuruun taidemuseo, kutsunäyttely Vist-ryhmä
 Galleria Harmonia, Jyväskylä Kutsunäyttely,
 Galleria Duetto, Helsinki
 Skatta-ryhmä, Helsingin juhlaviikot, Katajanokan makasiinit
1984 Pinacotheca (Tuomo Saalin kanssa), Jyväskylä
1983 Neljä nuorta, Kaivopuiston galleria, Helsinki

Y h t e i s n ä y t t e l y t / k o t i m a i s e t (jyrytetyt)

1997 Helsingin Taiteilijaseuran 30-vuotisjuhlanäyttely, Kaapelitehdas, Helsinki
1996 Aluenäyttely, Keravan taidemuseo
 Suomen Taiteen vuosinäyttely, Hyvinkää
1995 Suur-Helsingin aluenäyttely, Kerava
 Suomen Taiteilijain 100–vuotisnäyttely, Helsinki
 Uudet Maan kuvat, Hanko
1992 Pro Graphica Mino, Lohja
 Suomen Taiteilijain vuosinäyttely
1991 Suomen Taiteilijain vuosinäyttely, Helsinki
1989 Suur-Helsingin aluenäyttely, Espoo
 Pro Graphica Mino, Lohja
 Nuorten näyttely
1987 Kansainvälinen nuorten taiteilijoiden taidegrafiikan biennaali, Vaasa
 Uudenmaan kuvat, Järvenpää
1986 Nuorten näyttely
 Suur-Helsingin aluenäyttely, Espoo
1984 Nuorten näyttely
 Kansainvälinen nuorten taiteilijoiden taidegrafiikan biennaali, Vaasa
 Suomen Taiteilijain vuosinäyttely, Helsinki
1983 Nuorten näyttely

Suomen Taiteen näyttelyt ulkomailla

2006 CAP Photo exhibition, From last to first 2005-2006, C.A.P House, Kobe, Japani
2004 Both Sides, Eija Isojärvi, Ritva Kovalainen, Sanni Seppo, Tatsuo Hoshika ja Reiko Nireki ja Hiroshi Mikami Japani, C.A.P House, Kobe, Japani
1999–2000 Paperworlds, Planetes de Papier, Musee de Pully, Lausanne, Sveitsi
1998 Gathering, Dieu Donné Papermill-galleria (Eija Isojärven kanssa), Soho, Finland European Finessed, New York, USA
1997 Helsingin Taiteilijaseuran 30-vuotisjuhlanäyttely, Konstnärshuset, Tukholma
Crossing Over / Chancing Places, 8 paperitaiteilijaa, Suomen Suurlähetystö, Washington D.C.
1996 Papierklänge, Grassi-museo, Leipzig, Saksa
1995 Peilikuvia, Hollar Galleria, Repola Collection, Praha, Tšekkoslovakia
 Papierklänge, Mönchengladbach, Ensemblia, Bizcentrum, Saksa
1993 Suomalaista grafiikkaa ja kirjoja, Fulda,Saksa
1992–1994 Finland/USA. Paper. Contracts and Connections, Chelsea Gallery, WCU; Culowhee, NC; Delta State University, Cleveland; Studios on the Square Gallery and Gallery Three, Roanoke; The Parthenon, Nashville; Arrowmont School of Crafts; Warren Wilson College, Swannanoa
1992 Suomalaista grafiikkaa ja kirjoja, Dortmund, Saksa
1991 Signe et Signification, Institut Finlandais, Pariisi
1990 Nio Finska, Svea Galleriet, Tukholma (kutsunäyttely) Galleria Praxis, Managuau, Nigaraqua (kutsunäyttely)
1988 Rae Vangela, Tallinna Suomalaista grafiikkaa, Tansania
1986 Suomalaista grafiikkaa, Irlanti Suomen Taideakatemian koulu, Braunschweigin taideakatemia, BRD
1981 Alustha, Neuvostoliitto

K a n s a i n v ä l i s e t  n ä y t t e l y t (jyrytetyt ja kuratoroidut)

2000 Finnish Contemporary Graphic Art, Galleria Lavra, Kiova, Ukraina
2000 VI kansainvälinen Itämerenmaiden biennaali Kaliningrad–Köningsberg (Näyttelyvaihtokeskus Frame)
1998 Self portrait, Dieu Donné Papermill -galleria, New York (kutsunäyttely)
3. kansainvälinen pienoisgrafiikan triennaali, Lahden taidemuseo
1995 Künstlerinner Messe, Frauen Museum, Bonn, Saksa
1993 Künstlerinner, Bücher–Messe, Frauen Museum, Bonn, Saksa
1992 IX Tallinnan grafiikan triennaali, Viro
1991 NGU – pohjoismaista grafiikkaa, Odense, Tanska
1990 Le Gèniè de la Bastille, Pariisi
1987 Graphica Creativa, Alvar Aalto -museo, Jyväskylä (kutsunäyttely)
1985 1st Graphic Biennale, Horgen, Sveitsi
1985–1986 Nürnbergin kansainvälinen piirustustriennaali, BRD; Neue Galerie, Lintz, Itävalta
1984 Aberdeen International Youth Festival, Skotlanti

K o k o e l m a t

Aineen taidemuseo
Oy Alko Ab
Alvar Aalto -museo
Eduskunta
Elanto
Espoon seurakuntayhtymä
Emma Espoon taidemuseo
Heinolan taidemuseo
Helsingin kaupungin taidemuseo
Jyväskylän kaupunki
Keuruun taidemuseo
Nykytaiteen museo Kiasma
Majvikin kokoelma
Merita
Naantalin kaupunki
Nurmijärven kunta
OKO
Posti
Postipankki
Porin taidemuseo, A.J:n kokoelma
Rauma Repola kokoelma / UPM Kymmene
Ruotsin valtio
Samerka
Suomen Taideyhdistys
Suomen valtio
Ulkoasiainministeriö
Vaasan kaupunki
Vakuutusosakeyhtiö Pohjola
Esko Valtaojan kokoelma
Vantaan kaupunki
Varkauden taidemuseo
Äänekosken kaupunki

Apurahat /Stipendit

2007- Valtion kuvataidetoimikunta,5-vuotinen taiteilija-apuraha
2005 Valtion kuvataidetoimikunta, kuvataiteen julkaisutuki
2003–2005 Suomen Kulttuurirahasto, 3-vuotinen työskentelyapuraha
2003 Valtion kuvataidetoimikunta (kohdeapuraha)
2003 Näyttelyvaihtokeskus FRAME (kohdeapuraha)
2001 Espoon kaupunki
2000 Kuvataiteen näyttökorvausapuraha
 Alfred Kordelinin säätiö
1999 Suomen Kulttuurirahasto
 Uudenmaan taidetoimikunta (kohdeapuraha)
 Espoon kaupunki (kohdeapuraha)
 Niilo Helanderin säätiö
1998 Valtion kuvataidetoimikunta (kohdeapuraha)
1997 Espoon kaupunki, kohdeapuraha
 Suomen Kulttuurirahasto (opintomatka)
1995 Uudenmaan läänin taidetoimikunta
1994 The Finnish Foundation for the Visual Arts, ateljeestipendi, New York
1992–1994 Valtion kuvataidetoimikunta, 3-vuotinen taiteilija-apuraha
1990 Valtion kuvataidetoimikunta (kohdeapuraha)
1988 Leo ja Regina Weinsteinin säätiö
 Oskar Öflund Stiftelse
 Suomen Kulttuurirahasto
 Valtion kuvataidetoimikunta, 1-vuotinen taiteilija-apuraha
1986 Paulon säätiö
1985 Suomen Kulttuurirahasto, Keski-Suomen rahasto
1984 Äänekosken kaupunki, juhlavuoden apuraha
 Suomen Taideakatemian säätiö
 Keski-Suomen läänin kohdeapuraha
1980–1984 Suomen Taideakatemian koulun stipendit

J ä s e n y y d e t

Suomen Taidegraafikot ry
Taidemaalariliitto ry
Valokuvataiteilijoiden Liitto ry
Helsingin, Espoon Taiteilijaseura
Viipurin Taiteilijaseura ry
Pand
Japanilaisen kulttuurin ystävät ry
Suomen paperitaideyhdistys ry
MUU ry

Toiminta kuvataidepettajana

2002–2007 Helsingin suomenkielinen työväenopisto
1999–2007 Helsingin Taiteilijaseura, lasten ja nuorten Kuvataidekoulu
1985–2007 Espoon työväenopisto
1999–2000 Helsingin Taiteilijaseura, Kurssikeskus
1991–2000 Teknillinen korkeakoulu, Arkkitehtiosasto, assistentti
1987–1991 Helsingin Taiteilijaseura, lasten ja nuorten Kuvataidekoulu
1986–1990 Espoon lasten ja nuorten kuvataidekoulu
1984 Joensuun lasten ja nuorten kuvataidekoulu, vararehtori
Kurssiopettaja: Helsingin Kuvataidekoulu, Kalliolan Vapaaopisto, Kansan Sivistysliitto, Mannerheimin lastensuojeluliitto, Suomen Taidegraafikot, Taideteollinen korkeakoulu TAIK, Työväen sivistysliitto TSL

Luottamus, hallintotehtävät ja kehittämistyöryhmät

Espoon kuvataiteilijat ry näyttelytoimikunta 2007 -
Espoon taidemuseon ystävät, hallituksen jäsen, varapuheenjohtaja 2002–2004
Kuvataiteen näyttökorvauslautakunta, varajäsen 2001–2003
Suomen Taiteilijaseura, Kuvataiteen huoltosäätiö, hallitus 2000–2002
Espoon taidemuseon kannatusyhdistys, puheenjohtaja 2000–2002
Helsingin Taiteilijaseura, hallituksen jäsen 2000–2001
Espoon taidemuseon kannatusyhdistys, hallituksen jäsen, varapuheenjohtaja 1999–2000
Espoon taidemuseon kannatusyhdistys, hallituksen jäsen 1996–1999
Kuvasto, hallituksen varajäsen 1997
Opetushallitus, taidekoulutuksen koulutustoimikunta, asiantuntijajäsen 1993–1996
Espoon kuvataiteilijat, hallituksen jäsen 1994–1996
Espoon kuvataiteilijat, näyttelytoimikunta 1991–1995
Suomen Taiteilijaseura, näyttelytoimikunta 1990–1991
Suomen Taiteilijaseura, edustajisto 1990–1991
Kuvataideakatemia korkeakouluksi, opetusministeriön kehittämistyöryhmä
Suomen Taidegraafikot, näyttelytoimikunta 1988–1990

J u r y j ä s e n y y d e t

Suomen Taiteilijaseuran 105. vuosinäyttely, Helsingin Taidehalli 2000
Inter Kontakt Grafik, Praha, kansainvälisen grafiikkanäyttelyn ja -kilpailun jury 1995
Suomen Taiteilijaseuran vuosinäyttely 1993
Uudenmaan Kuvat, Hyvinkään taidemuseo 1988

Muu toiminta

Espoon taidemuseon kannatusyhdistyksen perustaminen ja hallitustyöskentely 1996–2001
Paper + Finland = Art -näyttelyt USA:ssa, koordinaattori 1996–1999
Lumière du Papier, Institut Finlandais, Pariisi, kuraattori, 1998
Terveyttä kulttuurista -projekti, koordinaattori ja ohjaaja 1997–1998
Terveyttä Kulttuurista -esite 1997, graafinen suunnittelu
Uudenmaan taidetoimikunta, ohjaava läänintaiteilija 1996–1998
WeeGee -projektin käynnistäminen, ideasuunnitelman valmistamisen ohjaus 1996–1998
Uudenmaan taidetoimikunta, WeeGee-talon ideasuunnitelma 1996, graafinen suunnittelu
COMMENT, valtakunnallinen nuorten taiteilijoiden näyttely, WeeGee, näyttelyn tuottaminen ja koordinointi1996–1998
Suomalaisen paperitaiteen näyttely, Kuitu – Fiber – Fibre, Fiskars, koordinaattori 1997
Sinikka Nopola: Teepussit, Weilin+Göös 1987, graafinen suunnittelu

Julkaistu taiteilija- artikkeli / haastattelu

YLE 1 / Merkkituote, Patrick Bifeldtin radio-ohjelma 1999
Grapheion I, eurooppalainen grafiikkajulkaisu 1996
Taiteilija lehti, läänintaiteilijahaastattelu 1996
Lumi Magazine 1989

Tärkeimmät opinto- ja työskentelymatkat

Venäjä (Sortavala, Viipuri) 2002, 2004
Espanja 1983, 2004
Japani 1997, 2004
Viitasaari, ateljee Tuulensuu 2002
Kreikka (Ateena) 2001
Kuuba 2000, 2007
USA (New York) 1994
Norja (Bergen) 1992
Meksiko 1983
Italia, Ranska, Egypti, Saksa

 
       
    englanti | suomi | kirsi.tiittanen@saunalahti.fi