| koti | yleistä | tehtäväshakki | kokoukset | kilpailut | lehti | kirjat |
     | jäsenasiat | toimihenkilöt | hakemisto | linkkejä | English |

     koti > kilpailut > 10. WCCT


10. WCCT-KILPAILU PÄÄTTYNYT

Maaliskuussa 2015 julistettu laadinnan kansainvälinen joukkuekilpailu on nyt päättynyt. Laadinta-aika päättyi 1.5.2016. Tuomiojulkaisu, joka sisältää myös kaikki sijoittuneet tehtävät, on ladattavissa verkosta, mutta seuraavassa pisteet eri ryhmistä. Suomi sijoittui 38 maan joukossa 9. sijalle. (Edellisessä kilpailussa Suomi oli samalla sijalla.) Tehtäviä osallistui 8 ryhmässä 258 laatijalta kaikkiaan 684 kpl.

Lopputulokset

Sija
Maa
A - 2#
B - 3#
C - n#
D - lt
E - a#
F - i#
G - satu
H - retro
Yht.
1
Venäjä RUS
17,2
19,4
19,2
16,8
17,4
18,4
16,6
16,4
125
2
Ukraina UKR
15,3
17,2
18,3
17,4
16,4
18,3
18
18
123,6
3
Saksa GER
16,6
15,4
12,4
19,5
13
17,1
17
15,9
114,5
4
Israel ISR
14,4
15,8
15,4
14,1
18,9
14
16,6
15,6
110,8
5
Valko-Venäjä BLR
17
18,3
15
15
13,2
17,4
13,5
12,4
109,4
6
Serbia SRB
15,3
10,4
12,4
12,4
14,4
17
17,8
10
99,7
7
USA USA
9,4
11
12,2
19,4
14
11,4
15,2
15,6
98,8
8
Slovakia SVK
12,8
10,6
14,6
12,6
15
13,8
12,8
12,6
94,6
9
Suomi FIN
14
16,8
11,4
9,3
13,4
12,8
11
13,5
92,9
10
Makedonia MKD
13,6
13,6
16,6
7
14,6
16,2
9,6
8,4
92,6
11
Ranska FRA
11,8
9,8
8,8
0
12,2
13,4
11
19,5
86,5
12
Alankomaat NED
8,4
12
9,2
13,5
11,8
6,6
15
15
84,9
13
Puola POL
0
10
11,6
15
13,8
14,6
10,8
7,4
83,2
14
Intia IND
12,2
17,1
6,4
0
13,2
14,4
14,4
5,4
83,1
15
Argentiina ARG
10,8
10,4
9,8
3
13,6
9,2
10,4
17,4
81,6
16
Iso-Britannia GBR
13,2
12,8
6,2
0
12,8
12
13,4
10,8
81,2
17
Unkari HUN
8
9
6,8
12
12,6
12
10,2
12,8
76,6
18
Itävalta AUT
10,2
11
10
1
11,2
14,8
7,6
7
71,8
19
Armenia ARM
2
12,6
6,6
12
11,6
10,4
9
9,4
71,6
20
Tshekin tasav. CZE
11,4
11
6,4
13,4
6,4
10,8
7,8
8,4
69,2
21
Sveitsi SUI
11
8,7
11
0
11
13,4
13,5
0
68,6
22
Italia ITA
13,4
9
3
3,6
12,2
7
9
11,4
65,6
23
Georgia GEO
9,8
2,8
7,6
13,6
8,6
7,8
7,6
7,4
62,4
24
Romania ROU
6,4
6,4
3,6
8,6
6,6
2,8
14,4
10,2
56,2
25
Slovenia SLO
8,2
0
0
6
9,4
9
12
8,6
53,2
26
Tanska DEN
6,2
0
5,2
17,8
8,2
0
9,6
4,4
51,4
27
Ruotsi SWE
5,2
0
2,1
0
10,4
8,6
9,6
13,8
49,7
28
Kroatia CRO
1,5
6,3
8
0
9,2
13
11
0
49
29
Espanja ESP
6,4
3,4
1,4
13
4,2
11
4,4
4,6
47
30
Turkki TUR
7,2
4,4
8,4
2,6
0
7
6,8
5,4
41,8
31
Liettua LTU
5
0
0
0
9
0
11,2
9,2
34,4
32
Azerbaidzan AZE
9
3,8
0
0
12,2
7,6
0
0
32,6
33
Japani JPN
3,8
0
0
0
2,4
10,6
4,5
0
21,3
34
Brasilia BRA
3
0
0
0
15,2
0
0
0
18,2
35
Kreikka GRE
5,8
0
2,6
0
4,2
0
4,8
0
17,4
36
Mongolia MGL
0
0
0
5,4
9,8
0
0
0
15,2
37
Belgia BEL
0
0
0
0
0
3
11
0
14
38
Moldova MDA
3,2
0
2,2
0
4,6
3,6
0
0
13,6

Suomen pisteet

2-siirtoiset 14 pistettä:

sija
laatija
n:o
CRO
GBR
ISR
SRB
UKR
yhteensä
15-16
Janne Syväniemi & Harri Hurme
A39
3,4
2,6
2,4
1,4
2,4
7,4
19-22
Syväniemi & Hurme
A69
2,6
1,0
2,6
2,0
2,0
6,6
-
Syväniemi
A53
1,8
0,8
1,8
2,0
1,6
5,2

3-siirtoiset 16,8 pistettä:

sija
laatija
n:o
BLR
CRO
IND
SWE
SUI
yhteensä
5-6
Paavilainen
B51
2,6
3,8
3,0
3,2
2,8
9,0
14-17
Hurme
B38
2,0
3,0
3,0
2,8
1,2
7,8
-
Paavilainen
B30
1,6
2,0
1,2
1,6
1,2
4,4

monisiirtoiset 11,4 pistettä:

sija
laatija
n:o
ARM
BLR
FIN
SWE
UKR
yhteensä
18-19
Paavilainen
C56
3,2
2,0
 
2,2
1,6
6,3
-
Syväniemi
C34
1,8
1,6
 
2,4
1,0
5,1
-
Paavilainen
C67
1,4
2,0
 
1,6
0,4
4,5

lopputehtävät 9,3 pistettä:

sija
laatija
n:o
FIN
GER
GBR
ISR
NED
yhteensä
-
Paavilainen
D65
 
1,4
2,2
1,8
1,8
5,4
-
Perkonoja & Paavilainen
D68
 
1,6
0,8
2,2
1,0
3,9
-
Perkonoja
D37
 
0,8
1,2
1,6
0,0
3,0

apumatit 13,4 pistettä:

sija
laatija
n:o
GRE
IND
ISR
SRB
SVK
yhteensä
10-12
Paavilainen
E75
2,8
3,0
2,0
2,4
2,4
7,6
-
Paavilainen
E33
2,0
2,4
1,2
1,8
2,0
5,8
-
Syväniemi
E35
0,0
1,2
1,2
1,8

1,0

3,4

itsematit 12,8 pistettä:

sija
laatija
n:o
BUL
CZE
GER
SVK
UKR
yhteensä
-
Paavilainen
F78
1,0
2,8
2,6
2,0
2,4
7,0
-
Jorma Pitkänen
F76
1,4
2,4
1,0
3,0
2,0
5,8
-
Syväniemi
F61
0,8
2,4
0,8
1,4
2,0
4,2

satutehtävät 11 pistettä:

sija
laatija
n:o
BLR
BUL
JPN
SLO
SUI
yhteensä
19-21
Paavilainen
G66
2,2
1,4
2,6
2,6
3,2
7,4
-
Syväniemi
G25
0,8
0,8
1,4
1,4
1,8
3,6
-
Syväniemi
G13
1,6
1,0
1,2
1,0
1,4
3,6

retrotehtävät 13,5 pistettä

sija
laatija
n:o
FIN
FRA
GER
JPN
USA
yhteensä
12-13
Unto Heinonen
H68
 
2,2
2,0
3,0
2,8
7,5
-
Per Olin
H73
 
2,0
2,2
2,0
1,8
6,0
-
Olin

H58

 
2,6
1,8
2,0
1,2
5,7

Lopputuloksiin laskettiin seitsemän parhaan ryhmän pisteet. Suomelta pois jäi lopputehtäväryhmä.

Suomen pisteet toivat:
Jorma Paavilainen 43,1
Janne Syväniemi 15,7
Harri Hurme 14,8
Unto Heinonen 7,5
Per Olin 6
Jorma Pitkänen 5,8

Lopulliset tulokset

ST:n kotisivulle


Sivun toteutus: © Hannu Harkola, Helsinki, 2017
Ylläpidetty 3.2.2018