| koti | yleistä | tehtäväshakki | kokoukset | kilpailut | lehti | kirjat |
     | jäsenasiat | toimihenkilöt | hakemisto | linkkejä | English |

     koti > kilpailut > WCSC 2017


 

Ratkaisemisen 41. MM-kilpailu (WCSC)

Kilpailu käytiin Dresdenissä, Saksassa 8.-9.8.2017. Joukkuekilpailuun osallistui 20 kaksi- tai kolmihenkistä joukkuetta ja henkilökohtaiseen kilpailuun 89 ratkaisijaa. Kilpailun johtajana toimi Axel Steinbrink (Saksa) ja hänen apunaan oli Luc Palmans (Belgia). Yhtenä tuomareista ja pisteiden laskijoista oli Neal Turner (Suomi).

Kilpailussa on kuusi osuutta, joista jokaiseen sisältyy kolme ratkaistavaa tehtävää määräajassa. Joukkueen tulokseen lasketaan kultakin kierrokselta kahden parhaan ratkaisijan tulos.

Puola oli jälleen ylivoimainen. Suomen sijoitus oli historian heikoin. Täydelliset tulokset ja tehtävät ovat kongressin sivuilla.

sija
2#
3#
lt
a#
n#
i#
yht
aika
1
PUOLA
30
27,5
30
25
29
20
161,5
656
1
Piorun, Kacper
15
15
7
15
15
10
77
336
6
Murdzia, Piotr
15
12,5
15
10
10
10
72,5
320
10
Mista, Aleksander
15
5
15
10
14
10
69
360
2
ISO-BRITANNIA
30
28
26,5
20
26,5
20
151
645
4
Nunn, John
15
13
12,5
15
9
9
73,5
296
7
Mestel, Jonathan
15
15
14
4
14,5
10
72,5
349
41
McNab, Colin
10
7,5
7
5
12
10
51,5
360
3
SAKSA
30
26,5
16
21,5
29
19
142
719
5
Tummes, Boris
15
12,5
10
11,5
15
9
73
360
10
Baier, Silvio
15
14
6
10
14
10
69
360
53
Zude, Arno
15
9
1
7,5
6
9
47,5
359
4
SERBIA
30
29
23,5
20
18,5
19
140
678
8
Vuckovic, Bojan
15
15
8,5
10
13
8
69,5
339
19
Podinic, Vladimir
15
13
15
7,5
5
9
64,5
346
20
Kovacevic, Marjan
15
14
7
10
5,5
10
61,5
347
5
LIETTUA
25
24
21
27,5
19
19
135,5
717
2
Limontas, Martynas
15
15
15
12,5
9
10
76,5
360
29
Satkus, Vidmantas
10
9
3,5
15
10
9
56,5
357
76
Satkus, Vilimantas
10
3,5
6
5
1
4
29,5
360
6
VENÄJÄ
30
22
13
15,5
27
20,5
128
720
13
Pavlov, Danila
15
11
11
4
15
10,5
66,5
360
37
Pervakov, Oleg
15
11
2
6,5
10
9
53,5
358
45
Mukoseev, Anatoly
15
3,5
1
9
12
10
50,5
360
7
ISRAEL
30
25,5
17,5
12,5
24
18
127,5
720
13
Comay, Ofer
15
13
8,5
7,5
13,5
9
66,5
360
21
Friedland, Omer
15
12,5
9
5
10,5
9
61
360
38
Glanzspiegel, Lev
15
8,5
6
5
10
8
52,5
360
7
ALANKOMAAT
30
18
21,5
20
20
18
127,5
720
27
Wissmann, Dolf
10
5
10,5
12,5
10
9
57
360
30
Heuvel, Peter van den
15
10
11
7,5
4
9
56,5
360
31
Uitenbroek, Hans
15
8
8,5
6,5
10
8
56
360
9
UKRAINA
30
13,5
22,5
17,5
23
19
125,5
685
47
Kopyl, Valery
15
5
3,5
4
13
9
49,5
360
47
Kurilenko, Vladimir
0
8,5
8,5
12,5
10
10
49,5
360
49
Aridov, Vladimir
15
4
14
5
5
6
49
325
10
SVEITSI
30
25
5
20
25
19
124
697
12
Baier, Roland
15
15
5
7,5
14
10
66,5
337
45
Maeder, Thomas
10
10
0
12,5
9
9
50,5
360
57
Kochli, Klaus
15
8
0
5
11
6,5
45,5
360
11
SUOMI
30
19,5
18
16,5
15
20
119
716
22
Karhunen, Kari
15
7,5
11
11,5
5
10
60
360
50
Hurme, Harri
15
12
6
5
1
10
49
356
51
Paavilainen, Jorma
10
6,5
7
5
10
10
48,5
360
12
SLOVAKIA
30
25
15
10
11,5
20
111,5
720
31
Peitl, Tomas
15
15
6
5
5
10
56
360
41
Klemanic, Emil
15
9
9
5
5,5
8
51,5
360
55
Kolcak, Marek
10
10
5
5
6
10
46
358
13
TSHEKIN TASAVALTA
20
25
21
11,5
13,5
18
109
719
31
Vanka, Miloslav
10
15
11
4
7
9
56
360
40
Voracek, Miroslav
10
10
10
7,5
5,5
9
52
359
79
Libis, Zdenek
5
3,5
2
2,5
6,5
3,5
23
360
14
SLOVENIA
25
25,5
9
15
11
19
104,5
720
27
Sivic, Klemen
15
12
6
5
9
10
57
360
54
Klasinc, Marko
10
13,5
3
10
2
9
47,5
360
15
VALKO-VENÄJÄ
25
19
15
11,5
16
15
101,5
720
13
Bulavka, Aleksandr
15
13
11,5
5
12
10
66,5
360
72
Sihnevich, Mikalai
10
6
3,5
6,5
4
5
35
360
16
SAKSA-2
15
17
10,5
15
20
17
94,5
710
41
Schafer, Ronald
10
8,5
8,5
7,5
10
7
51,5
360
64
Gulke, Volker
5
8,5
2
5
10
10
40,5
360
78
Thannheiser, Thomas
5
2,5
2
7,5
2
4
23
350
17
RANSKA
15
19,5
5
20
12
19
90,5
716
9
Caillaud, Michel
15
14
3
15
12
10
69
356
80
Gilbert, Axel
0
5,5
2
5
0
9
21,5
360
18
KREIKKA
20
13
6,5
9
15
19
82,5
720
56
Sidiropoulos, Nikos
15
5,5
3
2,5
10
10
46
360
69
Mendrinos, Nikos
5
7,5
3,5
6,5
5
9
36,5
360
19
BELGIA
25
11
15
7,5
13
10,5
82
709
61
Van Herck, Marcel
15
4
9
0
9
4
41
349
62
Ooms, Andy
10
7
6
7,5
4
6,5
41
360
20
JAPANI
5
7
3
13
7
9
44
704
77
Kikuta, Yuji
0
3,5
2
9
4
5
23,5
344
83
Kobayashi, Toshiki
5
3,5
0
4
3
4
19,5
360
89
Sasaki, Yu
0
0
1
4
0
0
5
360

Henkilökohtaisen kilpailun parhaat:

1 Piorun, Kacper (POL) 77 / 336 min
2 Limontas, Martynas (LTU) 76,5 / 360
3 Filipovic, Marko (CRO) 74 / 339
4 Nunn, John (GBR) 73,5 / 296
5 Tummes, Boris (GER) 73 / 360
6 Murdzia, Piotr (POL) 72,5 / 320
7 Mestel, Jonathan (GBR) 72,5 / 349
8 Vuckovic, Bojan (SRB) 69,5 / 339
9 Caillaud, Michel (FRA) 69 / 356
10 Baier, Silvio (GER) 69 / 360
10 Mista, Aleksander (POL) 69 / 360
12 Baier, Roland (SUI) 66,5 / 337
13 Bulavka, Aleksandr (BLR) 66,5 / 360
13 Comay, Ofer (ISR) 66,5 / 360
13 Pavlov, Danila (RUS) 66,5 / 360
16 Viktorov, Evgeny (RUS) 66 / 360
17 Sumiya, Bilguun (MGL) 65,5 / 332
18 Pletnev, Dmitry (RUS) 65,5 / 358
19 Podinic, Vladimir (SRB) 64,5 / 346
20 Kovacevic, Marjan (SRB) 61,5 / 347

 ST:n kotisivulle


Sivun toteutus: © Hannu Harkola, Helsinki, 2017
Ylläpidetty 17.8.2017