SUOMEN URHEILUTIETÄJÄT

MITÄ TAPAHTUI URHEILUSSA 1952

1.2.

Ruotsin jääkiekkoilijat häviävät Tsekkoslovakialle 2-3.

Moskovassa Suomen vapaapainijat kohtaavat maaottelun merkeissä Neuvostoliiton: isännät voittavat 8-0, ja selätykseltä välttyvät vieraista vain Niilo Turkkila, Santeri Keisala ja Kelpo Gröndahl.

Otaniemen urheiluhalli luovutetaan Suomen Olympiakomitean käyttöön.

Ruotsin hallitus hylkää vuonna 1949 Ruotsiin muuttaneen Toivo Laurénin kansalaisuusanomuksen.

Milwaukee Journalin maililla Don Gehrmann (4.08,4) kukistaa Fred Wiltin.

Seiväsmiehistä Bob Richards ylittää 468 mutta kolmesta ME-yrityksestään kahdessa katkaisee seipäänsä; Don Laz ylittää 459.
 

2.2.

Östersundin EM-luisteluissa Lassi Parkkinen on 500 metrin nopein ajalla 44,8; Ivar Martinsenin aika on 45,1, Ferencz Lörinczin 45,3 ja Lassin parina luistelevan "Hjalliksen" 45,4. 5000 m:llä "Hjallis" ottaa komennon ajallaan 8.23,6; Broekman (8.37,2) ja Pajor (8.37,8) jäävät selvästi, ja Pajorin parina Pentti Lammio yltää viidenneksi (8.46,3). Yhteispisteissä Parkkinen on "Hjalliksen" ja van der Voortin jälkeen kolmantena.

Oslon "pikkuolympialaisissa" Ken Henry ja olympiakisojen ulkopuolelle jäänyt Finn Hodt luistelevat 500 m:llä ajan 44,2.

FA-cupin 4. kierroksella cup-voittaja Newcastle pudottaa liigamestari Tottenhamin maalein 0-3.

Kaustislaisen R. Saariketun omistama juoksijaori Parjaus juoksee Alavetelissä kilometrin jääradalla SE-aikaan 1.33,1.

Italialainen Paolo Butti saavuttaa Afrikan läpiajossa Kapkaupungista Algeriin ennätysajan 11 vuorokautta 4 tuntia 54 minuuttia ja 4 sekuntia.

Bostonissa Gehrmann (4.08,9) kukistaa maililla jälleen Wiltin ja Richards voittaa seiväskisan (465).
 

3.2.

"Hjallis" Andersen luistelee Euroopan mestariksi sijoittuen 1500 m:llä toiseksi (2.24,2) ja voittamalla kymppitonnin (17.30,4). Van der Voort voittaa lyhyemmän matkan (2.23,3) ennen "Hjallista" ja Roald Aasia (2.24,4), ja Broekman ja Pajor ovat palkintosijoilla niin 10000 m:llä (17.46,4 ja 17.54,9) kuin yhteispisteissäkin. Parkkinen hiipuu EM-taistossa neljänneksi (5. 1500 m:llä ja 7. 10000 m:llä).

Oslon Bisletillä 1500 m:n nopein on Finn Hodt (2.23,6).

Hämeenlinnassa pelataan jääkiekon ensimmäinen SM-finaali, jossa HPK häviää Tampereen Ilvekselle 1-6: HPK:n "Luiro" Salisma taklaa Aarne Honkavaaran tajuttomaksi 3. erässä mutta palkitaan silti ottelun parhaana.

Norjan 50 km:n mestariksi hiihtää Magnar Estenstad, ja Ruotsin mäkimestariksi hyppää Kalle Holmström.

Moottoripyörien jääratamestaruustaisto alkaa Nokialla: Yrjö Koljonen on nopein.

Helsingin Jyryn 50-vuotisjuhlakilpailuissa Harry Siljander häviää pistein kovan kamppailun Neuvostoliiton nyrkkeilymestari Peroville.

Turkkilaispainija Bektas Cann joutuu Ruotsissa syytteeseen kellovarkaudesta.
 

4.2.

Ilves voittaa HPK:n 4-3 ja vie SM-kultaa yhteismaalein 10-4: Salisma häädetään kokonaan kentältä hänen saatuaan jalkakampista kaksiminuuttisen.

Wienissä käytävissä kaunoluistelun EM-kisoissa yhdeksästä tuomarista vain Suomen Walter Jakobsson saa miesten pakollisten kuvioitten voittajaksi Italian Carlo Fassin muiden äänestäessä Itävallan Helmut Seibtia.
 

5.2.

Seibtin ja Fassin jälkeen EM-pronssille luistelee Englannin Michael Carrington ja neljänneksi Ranskan 12-vuotias Alain Giletti. Pariluistelun EM-titteli menee Saksaan Ria Baranille ja Paul Falkille, Englannin Jennifer ja John Hicks ovat hopealla ja Unkarin Marianne ja László Nagy pronssilla.

Bombayssa Unkari voittaa pöytätenniksen joukkuemaailmanmestaruuden kukistamalla finaalissa Englannin 5-4.
 

6.2.

Olympiavoittaja Walter Jakobsson täyttää 70 ja olympiapronssimitalisti Ville Vauhkonen 75 vuotta.

Jääkiekon ensimmäisessä SM-pronssiottelussa HJK häviää Hämeenlinnan Tarmolle 3-8.
 

7.2.

Tarmo vie SM-pronssia voittaessaan toisenkin ottelun maalein 7-1.

Norjan mestariksi 30 km:llä hiihtää Hallgeir Brenden ennen olympiajoukkueen ulkopuolelle jätettyä Henry Solheimia ja 41-vuotiasta Olav Ökerniä.

Norjassa leireilevät Puolan ja Romanian hiihtojoukkueet laskevat lippunsa 25 minuutiksi puolitankoon Englannin kuninkaan Yrjö VI:n kuoleman johdosta kieltäydyttyään vielä edellisenä päivänä ainoina paikalla olevista maista kokonaan lipunlaskusta.
 

8.2.

-
 

9.2.

Norjan ja muun maailman pikaluistelijat kohtaavat Hamarissa: 500 m:llä nopeimmat ovat Söfteland (43,2), Henry (43,3) ja Helgesen (43,3) Parkkisen luistellessa oman ennätyksensä (43,9), ja 5000 metrin kärjessä ovat Broekman (8.11,0), Lammio (8.17,3 eli alle SE:n) ja Pajor (8.22,8).

Kahden minuutin hiljaisella hetkellä alkavalla Englannin Liigan kierroksella Portsmouth häviää Aston Villalle 2-0 ja putoaa kolmanneksi (38 pistettä) edellään Manchester United (40) ja Arsenal (39).

Suomen, Tanskan, Italian, Sveitsin, Länsi-Saksan ja Itävallan naisvoimisteluedustajat perustavat Frankfurtissa "Uudenaikaisen voimistelun kansainvälisen liiton".

Madison Square Gardenissa Fred Wilt äänestetään valokuvatarkastelun jälkeen Baxterin mailin voittajaksi äänin 2-1 ennen Don Gehrmannia.
 

10.2.

Suomen olympiaedustajista pujottelijat matkaavat ensimmäisinä Osloon.

Hamarissa "Hjallis" Andersen kohentaa 10000 m:n ME-lukemia reippaasti 16.32,6:een, Kees Broekman alittaa kolmantena 17 minuutin rajan (16.56,3), ja Pentti Lammio kiitää "Hjalliksen" parina aikaan 17.01,1 jättäen Kornel Pajorin (17.10,9) selvästi taakseen. 1500 m:llä nopeimmat ovat Wim van der Voort (2.18,9), Ivar Martinsen (2.19,2), Roald Aas (2.19,4) sekä Lassi Parkkinen ja Hroar Elvenes (2.19,9), ja Kauko Salomaakin luistelee ennätyksensä 2.20,7.

Kvarnsvedenissa ruotsalaisten valintakilpailuissa Gunnar Björk voittaa 500 metriä (44,0) ja Carl-Erik Asplund 1500 metriä (2.22,8).

Rovaniemellä Eevi Huttunen luistelee naisten Suomen mestariksi.

Neuvostoliiton luistelumestaruuskilpailuissa Juri Galovtshenko vie 500 metrin mestaruuden (44,0), mutta nopein on kilpailun ulkopuolella luisteleva Juri Sergejev (43,1). Samoin naisten pikamatkalla mestari on Natalia Dontshenko (50,3) mutta nopein Lidia Selihova (50,0). Miesten 5000 metriä voittaa Dimitri Sapunenkov (8.31,1) ja naisten 3000 metriä Tatjana Korevina (5.38,7).

Porissa Leena Pietilä voittaa naisten ja Kalle Tuulos ainoana osanottajana miesten kaunoluistelun Suomen mestaruuden.

Norjan mestaruuskisoissa Porsgrunnissa Per Gjelten voittaa yhdistetyn hiihdon ennen Gjermundshaugia, Slåttvikia, Stenersenia ja Gundersenia, ja Arnfinn Bergman on mäen ykkönen ennen Falkangeria, Björnstadia, Ellingsenia ja Hoelia.

Oulun Palloseura ja Varkauden Pallo -35 varmistavat SPL:n jääpallomestaruussarjan lohkovoittonsa.

Turun Tuopin voimistelukilpailujen kärkeen sijoittuvat Kalevi Laitinen, Aimo Tanner ja Olavi Rove.

Pöytätenniksen MM-finaaleissa Japanin Hiraji Satoh kukistaa unkarilaismiehen Josef Koczianin 21-19, 21-17, 21-14 ja Romanian Angelica Rozeanu unkarilaisnaisen Gizi Farkasin 21-17, 11-21, 21-18, 17-21, 21-14. Japaniin menevät myös miesten ja naisten nelinpelivoitot.
 

21.1.-31.1.1952 1952 11.2.-20.2.1952

sut@saunalahti.fi