SUOMEN URHEILUTIETÄJÄT

MITÄ TAPAHTUI URHEILUSSA 1952

11.1.

Kolilla pujottelun olympiakatsastuksissa Pentti Alonen on ykkönen ja velipoika Pekka kakkonen.
 

12.1.

Hiihtäjät aloittavat olympiakatsastuksensa Iisvedellä: 10 km:n nopeimmat miehet ovat Urpo Korhonen, Toivo Oikarinen ja Paavo Lonkila, ja naisten kisassa suksivat liukkaimmin Siiri Rantanen, Maire Hahl ja Sirkka Polkunen.

Kolilla Pentti ja Pekka Alonen suoriutuvat jälleen nopeimmin pujottelusta.

Lauberhornin syöksylaskukilpailussa nopeimmat ovat Othmar Schneider, Maurice Sanglard ja Otto Linher.

Naisten suurpujottelun Grindewaldissa voittaa Andrea Mead-Lawrence.

Oulussa olympiakatsastuksiaan käyvät pikaluistelijat: Mauri Suomalainen voittaa 500 metriä ajalla 45,8 ja Kauko Salomaa 5000 metriä SE-ajalla 8.30,0.

Trondheimin luisteluissa Yhdysvaltain Ken Henry voittaa 500 metriä (44,4). Sydneyssä Marjorie Jackson juoksee myötätuulessa 100 jaardia alle ME:n aikaan 10,6.

37-vuotias belgialainen Karel Sys vie 16000 katsojan edessä Brüsselissä Saksan Hein Ten Hoffilta nyrkkeilyn raskaan sarjan EM-tittelin.

Pakistanilainen pyöräilijä Leonard Hennell päättää kotimaastaan alkaneen ja 5,5 kk kestäneen pyörämatkansa Lontooseen.

Jalkapallon Englannin Cupissa tapahtuu yllätyksiä: West Ham voittaa Blackpoolin 2-1, Hull Manchester Unitedin 0-2 ja Bristol Rovers Prestonin 2-0.
 

13.1.

Iisveden 18 km:llä kärkeen hiihtävät Veini Kontinen, Pauli Honkanen ja Urpo Korhonen, ja Vuokatin 40 km:llä kestävimmät ovat Eero Kolehmainen, August Kiuru ja Väinö Karkia Veikko Hakulisen sijoittuessa seitsemänneksi ajalla 2.22.22.

Vuokatilla yhdistetyn katsastuksen paras on Heikki Hasu ennen Paavo Korhosta ja Mikko Meriläistä, ja mäkikisan voittaa 19-vuotias, kahtena talvena jalkansa katkaissut Antti Hyvärinen ennen Olavi Kurosta ja Aatto Pietikäistä.

Kolilla Pekka ja Pentti Alonen päätyvät tasatulokseen.

Saksan olympiakarsintojen 40 km:n hiihdon voittaa suomalaissyntyinen Jouko Pentti, nykyiseltä nimeltään Juku Pent.

Sepp Bradl voittaa Innsbruckin mäkikisan.

Wengenissä Stein Eriksen voittaa sekä pujottelu- että suurpujottelukilpailun.

Oulussa Kauko Salomaa luistelee voittoon sekä 1500 että 3000 m:llä (2.25,3 ja 5.04,3).

Trondheimissa "Hjallis" Andersen voittaa 1500 ja 10000 metriä (2.22,9 ja 17.03,0).

Hamarissa Roar Elvenes luistelee 1500 m:llä epävirallisen nuorten ME:n 2.22,0.

Suomi voittaa Norjan nyrkkeilymaaottelussa pistein 8-2.

Suomessa vietetään Painin Päivää useitten kilpailujen merkeissä.

Washingtonin hallikilpailuissa Don Laz hyppää seivästä 465 Robert Richardsin jäädessä tulokseen 447.
 

14.1.

-
 

15.1.

Skienissä Sigmund Söfteland luistelee 500 metriä aikaan 44,8 ja "Hjallis" Andersen 5000 metriä aikaan 8.11,6.
 

16.1.

Hortenissa Söfteland pinkaisee 500 metrillä ajan 44,3 jättäen Yhdysvaltain Johnny Werketin sekunnin kymmenyksellä taakseen.

Kööpenhaminassa Sulo Seitola luovuttaa nyrkkeilyn kääpiösarjan ottelunsa Italian Ilario Tanellille loukattuaan polvensa 6. erässä.

Malmöläinen kävelijä Lars Hindemar on jättänyt kansalaisuusanomuksen sekä Kanadan että Egyptin Tukholman-lähetystöihin saadakseen kesällä 1,5 kuukauden ajaksi jommankumman maan kansalaisuuden ja päästäkseen näin osallistumaan olympiakisoihin.
 

17.1.

Toivo Laurén anoo Ruotsin kansalaisuutta.

Saksassa harjoittelemassa olevat ruotsalaiskelkkailijat Yngve Östh ja Olof Hackzell loukkaantuvat pahasti samalla radalla, jolla maanmies Rolf Odenrich sai surmansa vuotta aiemmin.
 

18.1.

Bad Gasteinissa Andrea Mead-Lawrence voittaa pujottelun ennen Erika Mahringeria ja Jeanette Burria.

Norjalainen yhdistetyn hiihtäjä Kjetil Maardalen loukkaantuu Rjukanin harjoitusmäessä.

Philadelphian hallikisoissa Robert Richards on seiväshypyn ykkönen tuloksella 465.
 

19.1.

Bad Gasteinin pujottelun nopeimmat ovat itävaltalaiset Spiess, Schneider ja Pravda.

Jämsänkoskella karsitaan olympiahiihtäjiä 15 km:n matkalla, ja kärkikolmikko on Urpo Korhonen, Paavo Lonkila ja Heikki Hasu.

Oulussa käydään toiset luistelukatsastukset: Toivo Salonen voittaa 500 (46,4) ja Kauko Salomaa 5000 metriä (8.38,4).

Oslossa 500 metrin nopeimmat ovat Arne Johansen (43,6) ja Ken Henry (43,8), ja 5000 m:llä "Hjallis" Andersen voittaa ajalla 8.16,5 jättäen yli 15 sekunnilla taakseen Hollannin Anton Huiskesin ja Kees Broekmanin.

Medeon ihmejäällä Juri Sergejev parantaa 500 m:n ME:ksi 41,2 Jevgeni Grishinin jäädessä 41,7:ään, ja Gennadi Piskunovin kerrotaan luistelleen toista viikkoa aiemmin 5000 m:llä maansa ennätyksen 8.17,2.

Oreillyn maililla Don Gehrmann kukistaa Fred Wiltin, ja Denis Johansson on kolmas.

New Yorkin valtion nyrkkeilykomissio peruuttaa manageri Tommy Ryanin lupakirjan järjestää otteluita elinkaudeksi, koska Ryan hyökkäsi aiemmin kehätuomari Ray Millerin kimppuun.

Nuori kyröläinen painija Jorma Arkkola kuolee katkaistuaan niskanikamansa aiemmin Karijoen painikilpailuissa.
 

20.1.

Bad Gasteinissa naisten pujottelun nopeimmat ovat Andrea Mead-Lawrence, Annemarie Buchner ja Dagmar Rom. Miesten syöksykisan kärjessä ovat Christian Pravda, Andreas Molterer ja Zeno Colo.

Porrassalmen 30 km:n hiihdossa Martti Lautala päihittää Eero Kolehmaisen, Jämsänkoskella kolmekymppisen ykkönen on Veikko Hakulinen, ja Kuopion mäkikilpailussa Pentti Uotinen kukistaa Olavi Kurosen ja Aatto Pietikäisen.

Hammarbyn mäkikisassa Toivo Laurén on kolmas Norjan Arne Ellingsenin ja Ruotsin Bror Östmanin jälkeen.

Kitzbühelin mäkikisassa Sepp Bradl on ykkönen ennen Hans Ederiä ja Norjan Birger Haugenia.

Oulussa Kalevi Laitinen voittaa 1500 metriä (2.25,8) ennen Matti Tuomea (2.25,9) ja TUL:n ennätyksen 2.27.0 luistelevaa Toivo Salosta. Pentti Lammio on nopein 10000 m:llä (17.53,7), Kauko Salomaa 3000 m:llä (5.07,1) ja Eevi Huttunen naisten matkoilla (1000 m:llä SE-aika 1.46,3 ja 5000 m:llä 9.35,0).

Oslossa Roald Aas on nopein 1500 m:llä (2.19,8) ennen Hollannin Wim van der Voortia (2.21,2) ja "Hjallis" Andersenia (2.22,4), ja 10000 m:llä "Hjallis" (17.00,1) jättää selvästi Kees Broekmanin (17.25,0) ja Yngvar Karlsenin (17.25,8) taakseen.

Medeossa Valentin Tshaikin kohentaa 1500 m:n ME-ajaksi 2.12,9.

Painiliiton vapaapainimestaruudet ratkotaan Kauhajoella ja Turengissa 58 miehen voimin: Seinäjoen Oiva Timonen voittaa Lenni Viitalan, Ylistaron painiveljekset Veikko ja Kalervo Rauhala voittavat omat sarjansa, ja raskaan sarjan mestari Pauli Riihimäki on ainoa Etelä-Pohjanmaan ulkopuolinen mestari.

Tenniksen PM-kilpailut alkavat Tukholmassa: päivän ainoan suomalaisvoiton nappaa pari Pentti Forsman / Maire Arni.
 

1.1.-10.1.1952 1952 21.1.-31.1.1952

sut@saunalahti.fi