Olympic Games 1988, Seoul.
Track & Field results

Track & Field Statistics

MEN: [100 m | 200 m | 400 m | 800 m | 1500 m | 5000 m | 10 000 m | marathon | 110 hurdles | 400 hurdles | 3000 steeple | 4x100 m | 4x400 | high jump | pole vault | long jump | triple jump | shot put | discus | hammer | javelin | decathlon | 20 k walk | 50 k walk]
WOMEN: [100 m | 200 m | 400 m | 800 m | 1500 m | 3000 m | 10 000 m | marathon | 100 hurdles | 400 hurdles | 4x100 m | 4x400 | high jump | long jump | shot put | discus | javelin | heptathlon]
[MEDAL TABLE]

Last modified: Wed Jun 26 11:06:56 1996

Men, 100 m Men, 200 m 1. Carl Lewis USA 9,92 WR 1. Joe DeLoach USA 19.75 OR 2. Linford Christie GBR 9,97 ER 2. Carl Lewis USA 19,79 3. Calvin Smith USA 9,99 3. Robson da Silva BRA 20,04 4. Dennis Mitchell USA 10,04 4. Linford Christie GBR 20,09 5. Robson da Silva BRA 10,11 5. Atlee Mahorn CAN 20,39 6. Desai Williams CAN 10,11 6. Gilles Queneherve FRA 20,40 7. Ray Stewart JAM 12,26 7. Michael Rosswess GBR 20,51 Ben Johnson CAN DSQ 8. Bruno Marie-Rose FRA 20,58
Men, 400 m Men, 800 m 1. Steve Lewis USA 43,87 1. Paul Ereng KEN 1.43,45 2. Harry Reynolds USA 43,93 2. Joaquim Cruz BRA 1.43,90 3. Danny Everett USA 44,09 3. Said Aouita MOR 1.44,06 4. Darren Clark AUS 44,55 4. Peter Elliott GBR 1.44,12 5. Innocent Egbunike NGR 44,72 5. Johnny Gray USA 1.44,80 6. Bert Cameron JAM 44,94 6. Jose Luis Barbosa BRA 1.46,39 7. Ian Morris TRI 44,95 7. Donato Sabia ITA 1.48,03 8. Mohammed Al Malki OMN 45,03 8. Nixon Kiprotich KEN 1.49,55
Men, 1500 m Men, 5000 m 1. Peter Rono KEN 3.35,95 1. John Ngugi KEN 13.11,70 2. Peter Elliott GBR 3.36,15 2. Dieter Baumann FRG 13.15,52 3. Jens-Peter Herold DDR 3.36,21 3. Hansjörg Kunze DDR 13.15,73 4. Steve Cram GBR 3.36,24 4. Domingos Castro POR 13.16,09 5. Steve Scott USA 3.36,99 5. Sydney Maree USA 13.23,69 6. Han Kulker HOL 3.37,08 6. Jack Buckner GBR 13.23,85 7. Kipkoech Cheruiyot KEN 3.37,94 7. Stefano Mei ITA 13.26,17 8. Marcus O'Sullivan IRE 3.38,39 8. Yevgeny Ignatov BUL 13.26,41
Men, 10 000 m Men, Marathon 1. Brahim Boutayeb MOR 27.21,46OR1. Gelindo Bordin ITA 2:10.32 2. Salvatore Antibo ITA 27.23,55 2. Douglas Wakiihuri KEN 2:10.47 3. Kipkemboi Kimeli KEN 27.25,16 3. Ahmed Saleh DJI 2:10.59 4. Jean-Louis Prianon FRA 27.36,43 4. Takeyuki Nakayama JPN 2:11.05 5. Arturo Barrios MEX 27.39,32 5. Stephen Moneghetti AUS 2:11.49 6. Hans-Jörg Kunze DDR 27.39,3 6. Charlie Spedding GBR 2:12.19 7. Paul Arpin FRA 27.39,36 7. Juma Ikangaa TAN 2:13.06 8. Moses Tanui KEN 27.43,23 8. Robert de Castella AUS 2:13.07
Men, 110 m hurdles Men, 400 m hurdles 1. Roger Kingdom USA 12,98 OR 1. Andre Phillips USA 47,19 OR 2. Colin Jackson GBR 13,28 2. Amadou Dia Ba SEN 47,23 3. Tony Campbell USA 13,38 3. Edwin Moses USA 47,56 4. Vladimir Shishkin SOV 13,51 4. Kevin Young USA 47,94 5. Jon Ridgeon GBR 13,52 5. Winthrop Graham JAM 48,04 6. Tony Jarrett GBR 13,54 6. Kriss Akabusi GBR 48,69 7. Mark McKoy CAN 13,61 7. Harald Schmid FRG 48,76 8. Arthur Blake USA 13,96 8. Edgar Itt FRG 48,78
Men, 3000 m steeplechase 1. Julius Kariyuki KEN 8.05,51 OR 2. Peter Koech KEN 8.06,79 3. Mark Rowland GBR 8.07,96 4. Aless. Lambruschini ITA 8.12,17 5. William van Dijck BEL 8.13,99 6. Henry Marsh USA 8.14,39 7. Patrick Sang KEN 8.15,22 8. Boguslaw Maminski POL 8.15,97
Men, 4 x 100 m 1. Soviet Union SOV 38,19 Viktor Bryzgin, Vladimir Krylov, Vladimir Muravyev, Vitali Savin 2. Great Britain GBR 38,28 Elliot Bunney, John Regis, Mike McFarlene, Linford Christie 3. France FRA 38,40 Bruno Marie-Rose, Daniel Sangouma, Gilles Queneherve, Max Moriniere 4. Jamaica JAM 38,47 Christopher Faulknor, Gregory Meghoo, Clive Wright, John Mair 5. Italy ITA 38,54 Ezio Madonia, Sandro Floris, Pierfransesco Pavoni, Stefano Tilli 6. West Germany FRG 38,55 Fritz Heer, Christian Haas, Peter Klein, Dirk Schweisfurth 7. Canada CAN 38,93 Desai Williams, Atlee Mahorn, Cyprean Enweani, Brian Morrison 8. Hungary HUN 39,19 Gyorgy Bakos, Laszlo Karaffa, Istvan Tatar, Attila Kovacs
Men, 4 x 400 m 1. Unites States USA 2.56,16=WRDanny Everett, Steve Lewis, Kevin Robinzine, Harry Reynolds 2. Jamaica JAM 3.00,30 Howard Davis, Devon Morris, Winthrop Graham, Bert Cameron 3. West Germany FRG 3.00,56 Norbert Dobeleit, Edgar Itt, Jörg Vaihinger, Ralf Lübke 4. East Germany DDR 3.01,13 Jens Carlowitz, Mathias Schersing, Frank Möller, Thomas Schönlebe 5. Great Britain GBR 3.02,00 Brian Whittle, Kriss Akabusi, Todd Bennett, Philip Brown 6. Australia AUS 3.02,49 Robert Ballard, Mark Garner, Miles Murphy, Darren Clark 7. Nigeria NGR 3.02,50 Sunday Uti, Moses Ugbisie, Henry Amike, Innocent Egbunike 8. Kenya KEN 3.04,69 Tito Sawe, Lucas Sang, Paul Ereng, Simon Kipkemboi
Men, High jump Men, Pole vault 1. Gennadi Avdeyenko SOV 2.38 OR 1. Sergey Bubka SOV 5.90 OR 2. Hollis Conway USA 2.36 2. Rodion Gataullin SOV 5.85 3. Rudolf Povarnitsyn SOV 2.36 3. Grigory Yegorov SOV 5.80 3. Patrik Sjöberg SWE 2.36 4. Earl Bell USA 5.70 5. Nick Saunders BER 2.34 5. Thierry Vigneron FRA 5.70 6. Dietmar Mögenburg FRG 2.34 6. Philippe Collet FRA 5.70 7. Carlo Thränhardt FRG 2.31 7. Istvan Bagyula HUN 5.60 7. Igor Paklin SOV 2.31 8. Philippe D'Encausse FRA 5.60 7. Dalton Grant GBR 2.31
Men, Long jump Men, Triple jump 1. Carl Lewis USA 8.72 1. Hristo Markov BUL 17.61 OR 2. Mike Powell USA 8.49 2. Igor Lapshin SOV 17.52 3. Larry Myricks USA 8.27 3. Aleksander Kovalenko SOV 17.42 4. Giovanni Evangelisti ITA 8.08 4. Oleg Protsenko SOV 17.38 5. Antonio Corgos SPA 8.03 5. Charlie Simpkins USA 17.29 6. Laszlo Szalma HUN 8.00 6. Willie Banks USA 17.03 7. Norbert Brige FRA 7.97 7. Ivan Slanar TCH 16.75 8. Leonid Voloshin SOV 7.89 8. Jacek Pastusinski POL 16.72
Men, Shot put Men, Discus 1. Ulf Timmermann DDR 22.47 OR 1. Jürgen Schult DDR 68.82 OR 2. Randy Barnes USA 22.39 2. Romas Ubartas SOV 67.48 3. Werner Günthör SUI 21.99 3. Rolf Danneberg FRG 67.38 4. Udo Beyer DDR 21.40 4. Yuriy Dumchev SOV 66.42 5. Remigius Machura TCH 20.57 5. Mac Wilkins USA 65.90 6. Gert Weil CHI 20.38 6. Gejza Valent TCH 65.80 7. Alessandro Andrei ITA 20.36 7. Knut Hjeltnes NOR 64.94 8. Sergey Smirnov SOV 20.36 8. Alois Hannecker FRG 63.28
Men, Hammer Men, Javelin 1. Sergey Litvinov SOV 84.80 OR 1. Tapio Korjus FIN 84.28 2. Yuriy Sedykh SOV 83.76 2. Jan Zelezny TCH 84.12 3. Jüri Tamm SOV 81.16 3. Seppo Räty FIN 83.26 4. Ralf Haber DDR 80.44 4. Klaus Tafelmeier FRG 82.72 5. Heinz Weis FRG 79.16 5. Viktor Yevshukov SOV 82.32 6. Tibor Gecsek HUN 78.36 6. Gerald Weiss DDR 81.30 7. Imre Szitas HUN 77.04 7. Vladimir Ovchinnikov SOV 79.12 8. Ivan Tanev BUL 76.08 8. Dag Wennlund SWE 78.30
Men, Decathlon 1. Christian Schenk DDR 8488 11,25 7.43 15.84 2.27 48,90 15,13 49,28 4.70 61.32 4.28,95 2. Torsten Voss DDR 8399 10,87 7.45 14.97 1.97 47,71 14,46 44,36 5.10 61.76 4.33,02 3. Dave Steen CAN 8328 11,18 7.44 14.20 1.97 48,29 14,81 43,66 5.20 64.16 4.23,20 4. Daley Thompson GBR 8306 10,62 7.38 15.02 2.03 49,06 14,72 44.80 4.90 64.04 4.45,11 5. Christian Plaziat FRA 8272 10,83 7.62 13.58 2.12 48,34 14,19 43.06 4.90 52.18 4.34,07 6. Alain Blondel FRA 8268 11,02 7.43 12.92 1.97 47,44 14,40 41.20 5.20 57.46 4.16,64 7. Tim Bright USA 8216 11,18 7.05 14.12 2.06 49,34 14,39 41.68 5.70 61.60 4.51,20 8. Robert de Wit HOL 8189 11,05 6.95 15.34 2.00 48,21 14,36 41.32 4.80 63.00 4.25,86
Men, 20 km Walk Men, 50 km Walk 1. Jozef Pribilinec TCH 1:19.57OR 1. Vyacheslav Ivanenko SOV 3:38.29 OR 2. Ronald Weigel DDR 1:20.00 2. Ronald Weigel DDR 3:38.56 3. Maurizio Damilano ITA 1:20.14 3. Hartwig Gauder DDR 3:39.45 4. Jose Marin SPA 1:20.34 4. Aleksandr Potashev SOV 3:41.00 5. Roman Mrazek TCH 1:20.43 5. Jose Marin SPA 3:43.03 6. Mikhail Shchennikov SOV 1:20.47 6. Simon Baker AUS 3:44.07 7. Carlos Mercenario MEX 1:20.53 7. Bo Gustafsson SWE 3:44.49 8. Axel Noack DDR 1:21.14 8. Raffaello Ducceshi ITA 3:45.43
Women, 100 m Women, 200 m 1. Florence Griffith-J. USA 10,54w OR 1. Florence Griffith-J. USA 21,34 WR 2. Evelyn Ashford USA 10,83 2. Grace Jackson JAM 21,72 3. Heike Drechsler DDR 10,85 3. Heike Drechsler DDR 21,95 4. Grace Jackson JAM 10,97 4. Merlene Ottey JAM 21,99 5. Gwen Torrence USA 10,97 5. Silke Möller DDR 22,09 6. Natalya Pomoschnikova SOV 11,00 6. Gwen Torrence USA 22,17 7. Juliet Cuthbert JAM 11,26 7. Maya Azarashvili SOV 22,33 8. Anelia Vechernikova BUL 11,49 8. Galina Malchugina SOV 22,42
Women, 400 m Women, 800 m 1. Olga Bryzgina SOV 48,65 OR 1. Sigrun Wodars DDR 1.56,10 2. Petra Müller DDR 49,45 2. Christine Wachtel DDR 1.56,64 3. Olga Nazarova SOV 49,90 3. Kim Callagher USA 1.56,91 4. Valerie Brisco USA 50,16 4. Slobodanka Colovic YUG 1.57,50 5. Diane Dixon USA 50,72 5. Delisa Walton-Floyd USA 1.57,80 6. Denean Howard USA 51,12 6. Inna Yevseyeva SOV 1.59,37 7. Helga Arendt FRG 51,17 7. Maite Zuniga SPA 1.59,82 8. Maree Holland AUS 51,25 8. Diane Edwards GBR 2.00,77
Women, 1500 m Women, 3000 m 1. Paula Ivan ROM 3.53,96OR 1. Tatyana Samolenko SOV 8.26,53 OR 2. Tatyana Samolenko SOV 4.00,24 2. Paula Ivan ROM 8.27,15 3. Lailuta Baikauskaite SOV 4.00,30 3. Yvonne Murray GBR 8.29,02 4. Christina Cahill GBR 4.00,64 4. Yelena Romanova SOV 8.30,45 5. Lynn Williams CAN 4.00,86 5. Natalya Artemova SOV 8.31,67 6. Andrea Hahmann DDR 4.00,96 6. Vicki Huber USA 8.37,25 7. Shireen Bailey GBR 4.02,32 7. Wendy Sly GBR 8.37,70 8. Mary Slaney USA 4.02,49 8. Lynn Williams CAN 8.38,43
Women, 10 000 m Women, Marathon 1. Olga Bondarenko SOV 31.05,21OR1. Rosa Mota POR 2:25.40 2. Liz McColgan GBR 31.08,44 2. Lisa Martin AUS 2:25.53 3. Yelena Zhupieva SOV 31.19,81 3. Kathrin Dörre DDR 2:26.21 4. Kathrin Ullrich DDR 31.29,27 4. Tatyana Polovinskaya SOV 2:27.05 5. Francie Larrieu-Smith USA 31.35,52 5. Zhao Youfeng CHN 2:27.06 6. Lynn Jennings USA 31.39,93 6. Laura Fogli ITA 2:27.49 7. Wang Xiuting CHN 31.40,23 7. Daniele Kaber LUX 2:29.23 8. Susan Lee CAN 31.50,51 8. Maria Curatolo ITA 2:30.14
Women, 100 m hurdles Women, 400 m hurdles 1. Yordanka Donkova BUL 12,38 OR 1. Debbie Flintoff-King AUS 53,17 OR 2. Gloria Siebert DDR 12,61 2. Tatyana Ledovskaya SOV 53,18 3. Claudia Zackiewicz FRG 12,75 3. Ellen Fiedler DDR 53,63 4. Natalya Grigoryeva SOV 12,79 4. Sabine Busch DDR 53,69 5. Florence Colle FRA 12,98 5. Sally Gunnell GBR 54,03 6. Julie Rocheleau CAN 12,99 6. Gudrun Abt FRG 54,04 7. Monique Ewanje-Epee FRA 13,14 7. Tatyana Kurochkina SOV 54,39 8. Cornelia Oschkenat DDR 13,73 8. Latanya Sheffield USA 55,32
Women, 4 x 100 m 1. United States USA 41,98 Alice Brown, Sheila Echols, Florence Griffith-J., Evelyn Ashford 2. East Germany DDR 42,09 Silke Möller, Kerstin Behrendt, Ingrid Lange, Marlies Göhr 3. Soviet Union SOV 42,75 Ludmila Kondratyeva, Galina Malchugina, Marina Zhirova, Natalya Pomochnikova 4. West Germany FRG 42,76 Sabine Richter, Ulrike Sarvari, Andrea Thomas, Ute Thimm 5. Bulgaria BUL 43,02 Tzvetanka Ilieva, Valia Demireva, Nadeshda Georgieva, Yordanka Donkova 6. Poland POL 43,93 Joanna Smolarek, Jolanta Janota, Ewa Pisiewicz, Agnieszka Siwek 7. France FRA 44,02 Francoise Leroux, Muriel Leroy, Laurent Bily, Patricia Girard Jamaica JAM DNF Ethlyn Tate, Grace Jackson, Juliet Cuthbert, Merlene Ottey
Women, 4 x 400 m 1. Soviet Union SOV 3.15,18WR Tatyana Ledovskaya, Olga Nazarova, Maria Pinigina, Olga Bryzgina 2. United States USA 3.15,51 Denean Howard, Diane Dixon, Valerie Brisco, Florence Griffith-J. 3. East Germany DDR 3.18,29 Dagmar Neubauer, Kirsten Emmelmann, Sabine Busch, Petra Müller 4. West Germany FRG 3.22,49 Ute Thimm, Helga Arendt, Andrea Thomas, Gudrun Abt 5. Jamaica JAM 3.23,13 Sandie Richards, Andrea Thomas, Cathy Rattray-Williams, Sharon Powell 6. Great Britain GBR 3.26,89 Linda Keough, Jennifer Stoute, Angela Piggford, Sally Gunnell 7. France FRA 3.29,37 Fabienne Ficher, Nathalie Simon, Nadine Debois, Evelyne Elien Canada CAN DNF Charmaine Crooks, Esmie Lawrence, Marita Payne-Wiggins, Jillian Richardson
Women, High jump Women, Long jump 1. Louise Ritter USA 2.03 OR 1. Jackie Joyner-Kersee USA 7.40 OR 2. Stefka Kostadinova BUL 2.01 2. Heike Drechsler DDR 7.22 3. Tamara Bykova SOV 1.99 3. Galina Chistyakova SOV 7.11 4. Olga Turchak SOV 1.96 4. Yelena Belevskaya SOV 7.04 5. Galina Astafei ROM 1.93 5. Nicole Boegman AUS 6.73 5. Ludmila Andonova BUL 1.93 6. Fiona May GBR 6.62 7. Christine Stanton AUS 1.93 7. Agata Karczmarek POL 6.60 8. Diana Davies GBR 1.90 8. Sabine John DDR 6.55 8. Hee Sun Kim KOR 1.90
Women, Shot put Women, Discus 1. Natalya Lissovskaya SOV 22.24 1. Martina Hellmann DDR 72.30 OR 2. Kathrin Neimke DDR 21.07 2. Diana Gansky DDR 71.88 3. Li Meisu CHN 21.06 3. Tzvetanka Hristova BUL 69.74 4. Ines Müller DDR 20.37 4. Svetla Mitkova BUL 69.14 5. Claudia Losch FRG 20.27 5. Ellina Zvereva SOV 68.94 6. Heike Hartwig DDR 20.20 6. Zdenka Silhava TCH 67.84 7. Natalya Ahrimenko SOV 20.13 7. Gabriele Reinsch DDR 67.26 8. Huang Zhihong CHN 19.82 8. Yu Xuemei CHN 65.94
Women, Javelin 1. Petra Felke DDR 74.68 OR 2. Fatima Whitbread GBR 70.32 3. Beate Koch DDR 67.30 4. Irina Kostiuchenkova SOV 67.00 5. Silke Renk DDR 66.38 6. Natalya Yermolovich SOV 64.84 7. Donna Mayhew USA 61.78 8. Ingrid Thyssen FRG 60.76
Women, Heptathlon 1. Jackie Joyner-Kersee USA 7291 WR 12,69 1.86 15.80 22,56 7.27 45.66 2.08,51 2. Sabine John DDR 6897 12,85 1.80 16.23 23,65 6.71 42.56 2.06,14 3. Anke Behmer DDR 6858 13,20 1.83 14.20 23,10 6.68 44.54 2.04,20 4. Natalya Shubenkova SOV 6540 13,51 1.74 14.76 23,93 6.32 47.46 2.07,90 5. Remigia Sablovskaite SOV 6456 13,61 1.80 15.23 23,92 6.25 42.78 2.12,24 6. Ines Schulz DDR 6411 13,75 1.83 13.50 24,65 6.33 42.82 2.05,79 7. Jane Flemming AUS 6351 13,38 1.80 12.88 23,59 6.37 40.28 2.12,54 8. Cindy Greiner USA 6297 13,55 1.80 14.13 24,48 6.47 38.00 2.13,65

Placings for each country

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Points 1. Soviet Union SOV 10 6 10 11 4 4 5 3 286,5 2. United States USA 13 7 6 4 9 6 2 4 284 3. East Germany DDR 6 11 10 6 2 5 1 3 249 4. Great Britain GBR - 6 2 5 3 6 4 2 117,5 5. West Germany FRG - 1 3 3 2 3 3 3 65 6. Kenya KEN 4 2 1 - - - 2 3 63 7. Bulgaria BUL 2 1 1 1 2 - - 3 47 8. Italy ITA 1 1 1 2 1 1 3 2 47 9. Jamaica JAM - 2 - 3 2 1 2 - 44 10 France FRA - - 1 1 3 3 5 2 44 11 Australia AUS 1 1 - 1 2 2 2 1 40 12 Czechoslovakia TCH 1 1 - - 2 2 1 - 32 13 Canada CAN - - 1 - 2 2 2 2 26 14 Romania ROM 1 1 - - 1 - - - 20 15 Brazil BRA - 1 1 - 1 1 - - 20 16 Finland FIN 1 - 1 - - - - - 15 16 Morocco MOR 1 - 1 - - - - - 15 18 Spain SPA - - - 1 2 - 1 - 15 19 Portugal POR 1 - - 1 - - - - 14 20 China CHN - - 1 - 1 - 1 2 14 21 Hungary HUN - - - - - 2 2 1 11 22 Sweden SWE - - 1 - - - 1 1 8,5 23 Senegal SEN - 1 - - - - - - 7 24 Poland POL - - - - - 1 1 2 7 25 Djibouti DJI - - 1 - - - - - 6 25 Switzerland SUI - - 1 - - - - - 6 27 Mexico MEX - - - - 1 - 1 - 6 27 Nigeria NGR - - - - 1 - 1 - 6 29 Japan JPN - - - 1 - - - - 5 29 Yugoslavia YUG - - - 1 - - - - 5 31 Belgium BEL - - - - 1 - - - 4 31 Bermuda BER - - - - 1 - - - 4 33 Netherlands HOL - - - - - 1 - 1 4 34 Chile CHI - - - - - 1 - - 3 35 Luxemburg LUX - - - - - - 1 - 2 35 Norway NOR - - - - - - 1 - 2 35 Tanzania TAN - - - - - - 1 - 2 35 Trinidad & Tobago TRI - - - - - - 1 - 2 39 Ireland IRE - - - - - - - 1 1 40 Oman OMN - - - - - - - 1 1 41 Korea KOR - - - - - - - 1 0,5

Track & Field Statistics


Mika Perkiömäki - csmipe@uta.fi

***